Бугарски историчар: Бугарија има интерес референдумот во Македонија да успее

Бугарскиот историчар Стефан Иванов оценува дека референдумот ќе биде тест за Македонија дали ќе ги победи сенките од минатото и, според него, Бугарија има...

ЕУ се надева дека ќе нема надворешно мешање во референдумот!?

Европска комисија изрази надеж дека нема да има мешање однадвор на претстојниот референдум во Македонија, иако токму високи претставници на членки на Унијата, на...

Изборот на Трендо од Фејсбук (ВИДЕО)

Порталот офф.нет.мк чиј уредник е Сашо Мацановски Трендо пренесува видео од Фејсбук во кое премиерот Заев во неколку различни видеа објаснува дека дури дише,...

Ќе има ли војна мој невнимателен Премиере? – пишува Горан Момироски

Ако некого буни заменската придавка со посвојно значење „Мој“ во насловот на оваа колумна еве објаснување. Да почитувани, Зоран Заев е и мој премиер, без...

Малески: Бојкотот на референдумот не е добра работа

Првиот министер за надворешни работи на независна Македонија, Денко Малески, смета дека референдумот за договорот Заев-Ципрас е шанса да се излезе од „пеколниот круг“...

Јакимовски: Со тенкови да одат на мене, на 30 септември ќе си правиме ајвар

„Не со кривични пријави, со тенкови да одат на мене, на 30 септември не излегуваме на гласање, ќе си правиме ајвар, а нивното отрезнување...

И Хашим Тачи ги повика македонските Албанци да гласаат на референдумот

По албанскиот претседател Илир Мета, и неговиот косовски колега Хашим Тачи ги повика Албанците од Македонија да излезат на референдумот на 30 септември и...

Чижов: Западот одбива да прифати дека референдумот во Македонија пропадна

Амбасадорот на Русија во Европска унија, Владимир Чижов, изјави дека западните земји, како и лидерите на ЕУ и на НАТО, се обидуваат да не...

Макрадули шири во БиХ позитивни очекувања од референдумот

Македонскиот заменик-министер за заштита на животната средина и за просторно планирање, Јани Макрадули, има позитивни очекувања од претстојниот референдум за договорот Заев-Ципрас за преименување...

Бучковски: Над 700.000 граѓани ќе гласаат „За“

Професорот Владо Бучковски, поранешен министер за одбрана и поранешен премиер на Република Македонија, во синоќешното гостување на Bloombeg TV Bulgarija, изјави дека над 700.000...

Последни вести

Заев: Македонија нема доволно камења за да ја нападне Русија!

Премиерот Зоран Заев во рамките на Меѓународната безбедносна конференција во Минхен изјави дека немало руска вмешаност во менувањето на името на македонската...

Трамп: Европа да си ги „земе“ борците на ИСИС или…

Американскиот претседател Доналд Трамп побарал Европа да преземе 800 борци на ИСИС (Исламската држава) фатени во Сирија, или САД ќе ги пушти...

Заев и Ахмети утре ќе договараат заеднички претседателски кандидат!?

По изборот на Гордана Силјановска Давкова за претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Заев и Ахмети повторно ќе направат обид на претседателските избори да...

Кој ќе има право на брендот „македонско вино“!

Извозниците на вино сметаат дека сега, со Преспанскиот договор и новото име на државата, може да се најде решение на вината од целиот простор...