Ракометарките против Шведска за враќање на големата сцена

Засилени со Миријета Бајрамовска и на крилјата на успешните квалификации пред шест месеци на Фарските острови кога во последното коло го изненадивме Исланд вечерва...

Филип Талевски нема да игра на младинското ракометно СП во Алжир?

Македонската млада машка ракометна репрезентација може да биде сериозно хендикепирана за настапот на Светското првенство во Алжир на кое треба да играме во јули....

Раул Гонзалез со уште една голема ракометна победа во незаборавната сезона

Ракометниот Ел Команданте брзо ги навлече и македонските ракометни репрезентативци на специфичниот начин на прослава, па по триумфот над Чешка и обезбеденото место на...

Полуфиналето на ЕП недостижно, сега во Полска играме за чест

Младата фудбалска селекција вечерва во Гдиња (20.45) го игра последниот натпревар на Европското првенство кое беше прво за која и да е наша фудбалска...

Богдановиќ заминува во Сакраменто за 36 милиони долари

По фантастична сезона со Фенербахче во која турскиот тим ја освои Евролигата, титулата и Купот на Турција, српскиот кошаркар Богдан Богдановиќ, според локалниот весник...

Горан Пандев размислува, Индија е нова можна дестинација

Струмичкиот интернационалец и најдобар играч на Македонија Горан Пандев би можел да ја продолжи својата кариера во Индиската Супер Лига. Неофицијални информации за трансферот на...

Пандев останува 17. сезона во Италија

Капитенот на македонската фудбалска репрезентација Горан Пандев ќе потпише нов едногодишен договор со Џенова, јавуваат медиумите од северниот италијански град. Иако имаше понуда да...

Селтик под канонада од стаклени шишиња во Ирска (видео)

Селтик победи кај Линфилд со 2-0 во квалификациите од Лигата на шампионите, но малку недостасуваше тоа да го плати со некоја скршена глава. Опасни...

За простување Усаин Болт сака уште две злата

Суперѕвездата на светската атлетика потврди во кои дисциплини ќе учествува на претстојното Светско првенство во Лондон, што ќе биде неговото последно пред завршување на...

Италијански падобранец се самоуби со најава (видео)

27 годишниот италијански падобранец Витантонио Капоторто се самоуби на Флорида, откако скокна од височина од 4000 метри и намерно не го отвори падобран. Непосредно...

Последни вести

Легендата Блага Петревска сака победа на Гордана Силјановска

Македонската фолк легенда Блага Петревска која никогаш досега не дала јавен коментар за некое политичко прашање денеска јавно изрази поддршка за професорката Гордана Силјановска...

Норвешка не е во ЕУ, но, вели Заев, ќе нè поддржи поради посветеноста на...

Премиерот Зоран Заев на Твитер информира за средба со својата норвешка колешка Ерна Солберг, чија земја и понатаму ќе ја поддржувала Македонија,...

„Комити“ до „неразбраните трговци“: Ова е Македонија. Ние сме Македонци

Навивачите на Вардар на денешниот натпревар со Веспрем од ракометната Лига на шампионите во СЦ „Јане Сандански“ преку транспарент им се обратија...

Идните генерации ќе ги почувствуваат придобивките од Преспански договор, вели Бучковски

Поранешниот македонски премиер Владо Бучковски ја оценува промената на името на државата како „тежок компромис со висока цена“, но, според него, идните...