Ракометарките против Шведска за враќање на големата сцена

Засилени со Миријета Бајрамовска и на крилјата на успешните квалификации пред шест месеци на Фарските острови кога во последното коло го изненадивме Исланд вечерва...

Надал оди во финалето на Ролан Гарос, а таму никогаш не загубил

Рафа Надал го прегази во вториот денешен полуфинален дуел во Париз, Доминик Тим со 3-0 (6-3, 6-4, 6-0) и се пласира во финалето на...

Започнува јунскиот мундијалски квалификациски циклус, Шпанија в недела во Скопје

Македонската "А" фудбалска репрезентација в недела навечер во Скопје игра со Шпанија во квалификациски дуел за СП во Русија. Со четири порази во пет...

Путин сугерира како да турнете на земја противник со џудо зафат (видео)

  Рускиот претседател е носител на црн појас во Џудо. Во следното видео тој дава бесплатни совети како да турнете на земја противник со еден...

Роналдо го пропушта Европскиот Супер куп во Скопје

Многумина со нетрпение го очекуваат 13. јуни, денот кога започнува лицитацијата на УЕФА за билетите за Супер куп финалето што на 8. август во...

Герет Бејл ја откажа свадбата поради закани од мафијата

Извонредниот велшки фудбалер кој настапува за Реал Мадрид, Герет Бејл, не по своја, влегол во конфликт со криминалните организации на британскиот остров, па од...

Албански тренер ќе ја води фудбалската гордост на Грција

Поранешниот албански селектор Бесник Хаси е именуван за тренер на Олипмијакос што само ќе ја потврди тезата дека спортот ги надминува бариерите или дека...

Роденденски подарок за Остапенко: финале на Ролан Гарос

Во денот во кој прославуваше роденден, 20 години, летонската тенисерка ја победи Тимеа Башчински со 2-1 во сетови во полуфиналето од Ролан Гарос и...

Кличко се уште не е сигурен дека ќе оди на реванш со Џошуа

Меѓунардоната боксерска федерација вчера се изјасни позитивно и дозволи реванш на Ентони Џошуа и Владимир Кличко, но тоа не значи дека до него ќе...

Ракометарите во погон, Украина во мислите

Македонската машка ракометна репрезентација за седум дена, на 15. јуни игра кај Украина во Суми, а тоа може да биде клучен натпревар во квалификациите...

Последни вести

Грчката опозиција бара превод на македонскиот устав

Неа демократија денеска ја критикуваше владата поради тоа што не доставила официјален превод  на македонскиот устав, откако беа усвоени амандманите согласно со договорот од...

Законот за јазици испратен во Венецијанска комисија

Укажувањата на Венецијанската Комисија ќе бидат вградени во Законот за употреба на јазиците, изјави денеска премиерот, Зоран Заев, откако од Владата соопштија дека Законот...

Бошњаковски демантира дека Алиу е советник во Владата

Ова е лажна вест: Во кабинетот на премиерот Заев, ниту во @VladaMK нема вработено ниту ангажирано советник со наведеното име и презиме, ова го...

Освен претседателот и градоначалниците на Тетово, Струга, Дебар и Гостивар да бидат консензуални

Партијата "Македонска Алијанса" на Ѓорѓија Џорџ Атанасовски со писмена реакција за уцената на ДУИ за консензуален Претседател. Атанасовски бара татковината и нашиот народ да не...