Добра жрепка за Лина на Ролан Гарос

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорчевска која од денеска е 171. на ВТА листата ја доби Холанѓанката Куирине Лемон за противничка во првото квалификациско коло...

Атлетико Мадрид го добива голгетерскиот џек пот, Лаказет

Александре Лаказет соопшти дека е време да се раздели со Олимпик Лион, а на Висенте Калдерон се подготвени да ја отворат касата. Тренерот на...

И Леброн некогаш греши, а тогаш Кливленд сигурно губи (видео)

Леброн Џејмс имаше само 11 коша, а за нив потроши 13 топки во првиот пораз на Кливленд во источното полуфинале во НБА. Бостон славеше...

Жорди Алба-добитник на фудбалскиот Оскар за паѓање (видео)

Потегот на завршните натпревари во клупската фудбалска сезона 2016/7 е виден на Камп Ноу, но не е дело на Меси, Нејмар или Суарез, тука...

Кошаркарите на Фенербахче за прв пат, Антиќ по трет пат на врвот на Европа

Кошаркарите на Фенербахче го демолираа Олимпијакос (80-64) во финалето на Евролигата во Истанбул и ја освоија својата прва титула. Таа, пак, е трета за...

Најдобриот поен во историјата на пинг понгот

Ова е еден од најдолгите, но според многумина и еден од најатрактивните поени во спортот во кој долго доминираат претставниците од Азија. Се случил...

Анкета: Димитров и Шарапова најпреценети, во тенисот има и допинг и местење

Глигор Димитров е најпреценетиот во АТП турнејата, вели анонимната анкета направена од страна ЕСПН, а во која учествуваа 31 тенисер. 12.7 насто од нив...

Кливленд го понижи Бостон и постави неколку НБА рекорди

Актуелниот НБА првак Кливленд прелесно го победи на гости Бостон со 130-86 и поведе со 2-0 во финалето на источната конференција. Леброн даде 30,...

Олимпијакос и Фенербахче ќе решаваат за титулата во кошаркарската Евролига

Олимпијакос ја победи ЦСКА (82-78), а Фенербахче беше подобар од Реал Мадрид (84-75), по што в недела ни претстои Грчко-турска пресметка за триумф во...

МЗТ доби нов трилер и дојде на чекор до кошаркарската титула

МЗТ Скопје го победи Карпош Соколи со 86-80 во третиот меч од финалето во домашниот кошаркарски шампионат и поведе со 2-1 во серијата која...

Последни вести

„Лидершипот“ на Северна Македонија и на Северна Кореја во твитот на денот

„Калабалак“ го има твитот на денот, во кој повлекува паралела меѓу естаблишментите во „милитари филм“ на Северна Македонија и на Северна Кореја.

За Грчка ракометна федерација Македонците беа и останаа „Скопјани“

Преспански договор очигледно не се однесува на спортските организации на јужниот сосед, како Грчка ракометна федерација, за која нема дури ни „Северна...

Предлог-слоган за туристичката кампања: „Северна Македонија безумна“

Преименувањето на туристичката кампања „Македонија вечна“ во „Северна Македонија вечна“ предизвика лавина од реакции, а паднаа и предлози за модификување на слоганот.

По протестот на Дочински, РТВ Словенија се извини за кратенката СМА за Македонија!

Македонскиот активист од Словенија, Андреј Дочински, ја доби битката со тамошниот државен радиодифузер за употребата на непостоечката кратенка СМА за Македонија во...