Карачиќ пред финалето на СЕХА: Карактерот е нешто што ќе го краси Вардар додека...

Игор Карачиќ, кој со Вардар минатата година втор пат се радуваше на европската круна, не е изненаден од трилер-победата над Загреб и...

Дури и за Роналдо важи законот за носење маска во Португалија (ВИДЕО)

Од законот за носење маска на лицето во Португалија заради заштита од коронавирусот не е поштедена ниту португалската спортска икона и еден...

Македонија подобра „на пенали“ од Ерменија во Лигата на нациите

Рутинска победа на фудбалската репрезентација на Македонија од 2:1 над Ерменија по трите успешно изведени пенали на стартот од дивизијата Ц во...

Чешка го откажа мечот со Шкотска во Лига на нации поради двајца фудбалери позитивни...

Фудбалската репрезентација на Чешка нема да ѝ излезе на мегдан на Шкотска во Лигата на нациите в понеделник поради тоа што двајца...

Дибиров за триумфот над Загреб: Незаборавен меч што долго ќе се памети

Вардар беше во тотално загубена ситуација по 23:17 за Загреб во 49. минута, но не само што израмни за конечни 26:26 и...

Ристовски му донесе ново финале на Вардар во СЕХА

Борко Ристовски е херојот на Вардар, одведувајќи го бранителот на регионалната ракометна титула до ново финале на СЕХА со двата одбранети седмерца...

Стефановски со македонското знаме на подиумот во Имола

Најдобриот македонски автомобилист Игор Стефановски го освои третото место во трката од шампионатот на ТЦР Италија, која се возеше на легендарната патека...

Вардар низ иглени уши на завршниот турнир во СЕХА

Со пораз од 26:25 во реваншот во Скопје, но благодарејќи на повеќето голови на гости во победата од 31:30 во Нашице, ракометарите...

Лига Европа: Шкендија и Ренова одат понатаму, Шкупи испадна

Два од трите македонски претставници во фудбалската Лига Европа, Шкендија и Ренова, се пласираа во следното квалификациско коло, а Шкупи го заврши...

Добри вести од Вардар пред Нексе: Освен Стоилов, никој друг нема корона

Ниту еден друг ракометар на Вардар не е заразен од коронавирус, покажаа тестовите на играчите направени откако вчера капитенот Стојанче Стоилов беше...

Последни вести

Ковачки: Македонија крвари и ако не го запреме крварењето од повеќе рани – ќе...

Полковникот на Армијата на Република Македонија, Драган Ковачки, со драматично предупредување при објаснувањето зошто заплива во политичките води и од неодамна е...

Стиховите на Петре М. Андреевски избришани од наставната програма

Во скратената наставна програма за четврта година по Македонски јазик и литература замислете изоставени се Анте Поповски, Гане Тодоровски, Матеја Матевски, Петре М. Андреевски... Ова...

Македонци можат да учествуваат на настан на НАСА

Светскиот хакатон NASA Space Apps Challenge оваа година во нашата земја ќе се одржи по осми пат во организација на Њуменс Бизнис Акцелератор од...

Дукоска: Единствена платформа што функционира во Македонија е Тиранската

Глобалната координаторка на непартиското движење „Ние сме Македонија“, Ана Дукоска, ја коментира неуспешната проба на Националната платформа за онлајн настава.