Ден кога Вардар напиша историја со пласманот во групите од Лига Европа (ВИДЕО)

На денешен ден пред три години фудбалерите на Вардар го совладаа Фенербахче со 2:1 во Истанбул и станаа првата македонска екипа што...

Шеста европска титула за Баерн, Коман го матира ПСЖ

Баерн Минхен му се придружи на Ливерпул на третото место на вечната листа на клупските фудбалски прваци на Европа, стигнувајќи до својот...

Фудбалска Шпанија и понатаму ја признава само Македонија, без „Северна“

Кралската фудбалска федерација на Шпанија (РФЕФ) и понатаму ѝ се обраќа на Македонија со тоа име, без додавката „Северна“.

Пандев играч на сезоната на Џенова, според навивачите

Навивачите на Џенова го избраа капитенот на фудбалската репрезентација на Македонија, Горан Пандев, за играч на сезоната во која тој беше еден...

Твит на денот: Време е за Албанец тренер на Барселона

Катастрофалниот пораз на Барселона од 8:2 против Баерн Минхен во Лигата на шампионите и барањето на ДУИ за Албанец премиер на Македонија...

Баерн ја понижи Барселона – осум „парчиња“ во мрежата на Каталонците! (ВИДЕО)

Фудбалерите на Баерн Минхен испишаа историја во четвртфиналето на Лигата на шампионите, декласирајќи ја Барселона во Лисабон дури со 8:2!

Три години откога на арената „Филип Втори“ продефилираа Зидан, Мурињо, Роналдо, Погба…

На денешен ден пред три години Националната арена „Филип Втори Македонски“ во Скопје беше домаќин на Суперкупот на УЕФА меѓу Реал Мадрид...

„Деветката“ на Ростов за македонскиот фудбалски бисер Тошевски

Деветнаесетгодишниот Давид Тошевски, кој пред еден месец потпиша петгодишен договор со рускиот фудбалски премиерлигаш Ростов, го доби дресот со број девет.

Драгана Костова прва жена тренер на машки фудбалски тим во Македонија

Новиот второлигаш Росоман ја именува Драгана Костова за шеф на Стручниот штаб во новата сезона, со што таа стана првата жена тренер...

Ракометарот Филип Лазаров позитивен на коронавирус

Филип Лазаров, кој за ракометната репрезентација на Македонија има 47 настапи и 133 гола, има позитивен тест на Ковид-19, потврдија од неговиот...

Последни вести

Ковачки: Македонија крвари и ако не го запреме крварењето од повеќе рани – ќе...

Полковникот на Армијата на Република Македонија, Драган Ковачки, со драматично предупредување при објаснувањето зошто заплива во политичките води и од неодамна е...

Стиховите на Петре М. Андреевски избришани од наставната програма

Во скратената наставна програма за четврта година по Македонски јазик и литература замислете изоставени се Анте Поповски, Гане Тодоровски, Матеја Матевски, Петре М. Андреевски... Ова...

Македонци можат да учествуваат на настан на НАСА

Светскиот хакатон NASA Space Apps Challenge оваа година во нашата земја ќе се одржи по осми пат во организација на Њуменс Бизнис Акцелератор од...

Дукоска: Единствена платформа што функционира во Македонија е Тиранската

Глобалната координаторка на непартиското движење „Ние сме Македонија“, Ана Дукоска, ја коментира неуспешната проба на Националната платформа за онлајн настава.