Швеѓанец постави нов светски рекорд во скок во височина – 6,17 метри

Неверојатното достигнување на легендарниот Сергеј Бубка, кој на 21 февруари  1993-та година скокна 6,15 метри во салата „Дружба“ во Доњецк, подвиг кој речиси 21 година никој...

„Спортмедиа“: Самсоненко се повлекува од Вардар!

Сергеј Самсоненко се повлекува од фудбалскиот клуб Вардар, дознава „Спортмедиа“, која се наоѓа во Анталија каде што го следеше денешниот меч...

„Балистите“ ќе навиваат против Македонија, со македонски пари

Навивачите на актуелниот македонски шампион, Шкендија, најавија дека на 26 март во Скопје , на средба на репрезентациите на Македонија и...

Жуков: Како да игравме во Македонија

Каква беше атмосферата која ја направија македонските фанови од цела Европа на вчерашната средба на репрезентациите на Македонија и Унгарија во Виена,...

Заев честиташе победа без да ја спомене Македонија и доби жесток одговор

Екс премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев вечерва ја честиташе победата на ракометарите против Украина но притоа не го спомна името Македонија по...

Македонско „благодарам“ од Берн Минхен

На официјалната Фејсбук страница на клубот Баерн Минхен беше споделено големо „Благодарам“ напишано на македонски јазик и упатена до македонските навивачи.

И МОК се прекрсти

Македонскиот олимписки комитет го смени името и од денеска се вика Олимписки комитет на с. Македонија, или скратено ОКСМ.  

Русија доби забрана за учество на 2 олимпијади и на Мундијалот

Светската антидопинг агенција (WADA) ѝ забрани на Русија да учествува во најголемите спортски настани во период од четири години.

Државата нема пари за шампионот?

Македонскиот натпреварувач во автомобилски трки и европски шампион на ридски патеки, Игор Стефановски – Иџе ја обвини Агенцијата за...

СП во фудбал на непризнаените земји и региони ќе се одржи во Македонија

Од 30 мај до 7 јуни 2020 година македонија ќе биде домаќин на Светско првенство во фудбал на непризнаени држави и...

Последни вести

Протест во Белград за најавениот полициски час, интервенира полицијата (ВИДЕО)

Незадоволни граѓани од најавеното враќање на ограничувањето на движењето во Белград поради алармантната состојба со Ковид-19 се собраа пред Парламентот на Србија,...

Заев сподели спот со песна за Груевски, а самиот беше опеан како „второ Сонце“...

Лидерот на СДСМ и носител на листа во четвртата изборна единица Зоран Заев сподели на Фејсбук предизборен спот што содржи песна за...

За Царовска, Димитров бил рециклат на Груевски, но со „многу висока додадена вредност“!

Обидувајќи се да го оцрни политичкиот противник, вицепремиерката задолжена за економски прашања и координација со економските ресори Мила Царовска во ТВ-дуелот...

Грција ја затвори границата со Србија, јави „Јуроњуз“. А меѓу нив е – Македонија!

При „жива и здрава“ Македонија меѓу нив, башка членка на НАТО, „Јуроњуз“ јави дека „Грција ја затвори границата со Србија поради растот...