Скопскиот трамвај ќе биде без шини, на водород и ќе произведува струја

За трамвајот без шини градот нема да се прекопува и да се поставува електрична инсталација, што значи многу побрза и поевтина...

Русија исклучува Интернет

Руските власти обезбедија законска основа за исклучување на интернетот во земјата, по намерата на руската влада да создаде инфраструктура за...

Македонка вторa на Светскиот шампионат во Мајкрософт Офис во Њујорк

Ана Марија Атанасовска на крајот на мај беше избрана за национален претставник, по финалето на државниот натпревар кој се одржа во Скопје, а на...

„Пиксел груп“: Струја и топлина од сонце во секој дом

Македонската фабрика за фотоволтаици, „Пиксел груп“ прави иновативни термални модули кои освен електрична, произведуваат и топлинска енергија

Македонија меѓу земјите каде Фејсбук крахира (ФОТО)

Од пред еден час социјалната мрежа Фејсбук има сериозни проблеми поради кои е нарушен сервисот за нејзините корисници. Меѓу земјите кои се погодени од проблемот...

„Фолксфаген-буба” заминува во историјата

Германската компанија Фолксваген оваа недела ќе го прекинепроизводството на најновата верзија на фолксфаген „Beetle“ во фабриката во мексиканскиот град Пуебло. Оваа...

Koнтролорите на летање тврдат: Небото е безбедно

Здружението на контролорите на летање (ЗКЛМ) соопштуваат дека се почитуваат стандарди за безбедно водење на воздухопловите во македонскиот воздушен простор...

Папата Франциско слетал во Скопје на аеродром – без радар

Утрото на 7-ми мај кога Папата Франциско слета на скопскиот аеродром не работел основниот радарски систем, објави телевизија Телма. Во...

Имаме најспор интернет во регионот

Според специјализираниот британски сајт за споредба на телекомуникациски услуги Cable.co.uk, Македонија, според брзината на интернетот, е најниско рангирана во регионот во споредба со Словенија која...

Брисел против 5G мрежата: Нема да бидеме заморчиња!

Брисел го суспендира воведувањето на 5G технологијата низ целата земја поради понетцијални „здравствени проблеми” од потенцијално опасните нивоа...

Последни вести

Шокантно тврдење на адвокат за Русковска и торбата Луј Витон

Неделникот Фокус на својата насловна страница објавува шокантно тврдење дека јавната обвинителка надлежна за организиран криминал Вилма Русковска знае каде е торбата со парите...

МДС: Како да ја приватизираш македонската дипломатија во 10 чекори

Екипата на expres.mk побара став од Македонскиот Дипломатски Синдикат за состојбите во македонската дипломатија. Од синдикатот побаравме да ни се посочат 10 главни проблеми на...

Кукуш бугарски град во напис на агенција од Бугарија за роденденот на Гоце Делчев?!

Кукуш и Македонија се бугарски во напис на информативната агенција Њуз фронт од Бугарија за роденденот на „титанот“ и „бугарски револуционер“, како...

200.000 евра биле украдени од казиното во Порта Влае!?

Петте вооружени и маскирани разбојници кои утрово ограбија казино на „Адмирал“ во Порта Влае, наводно однеле приближно 200.00 евра, дознава „Сител“.