Ќе зборува ли Западен Балкан „гага“ на телефон

Доколку во јули годинава биде постигнат регионален договор, земјите од Западен Балкан би зборувале меѓу себе по нормални тарифи, без роаминг.

26 годишен хакер од Шпанија украл 50.000 евра од македонска фирма

Хакер од Шпанија,во мај и јуни 2018 година пресретнал електронска комуникација на компанија од Македонија и компанија од Италија и испратил лажна...

ЗАС Г20 –прв македонски електричен автомобил

Реставрирано „фиќо“, во кое е вграден електричен мотор, батерии и сета останата опрема потребна за конверзија на бензинскиот во електричен погон, е првиот...

Македонци штанцаат лажни вести, а не се од Велес

Светските медиуми не така одамна беа преплавени со стории за македонски тинејџери од Велес кои пишувале лажни вести фокусирани на напади врз...

Папа на интернет: „Кликни за молитва“

Папата Франсиско ги покани католиците да се молат со него на интернет, објави „Франс 24“. Интернет и социјалните мрежи се начин...

И грчките острови ќе добијат гас преку „Турски поток“ !

„ Сите можности се ставени на маса. Но сите тие треба да бидат трговски оправдани и атрактивни“, изјави денеска  заменик-министерот за надворешни работи Александар...

Трамп го повика „Епл“ да го пресели производството во САД

Повикот на Трамп е дел од неговите најнови напори да ги принуди американските компании да се вратат земјата. Трамп за новинарте...

Хакери објавија податоци на германски политичари

Непознатите хакери украле милиони податоци од германски политичари, новинари и познати личности, објави германскиот весник „Билд“, и ова се третира за најголем...

Кинеска сонда слета на „темната“ страна од Месечината

За прв пат во историјата вселенска сонда слета на „темната“ страна на Месечината, а кинески но и светски медиуми оценија дека ова претставува револуционерен...

Колку Македонци се на интернет и што бараат на Google?

Според истражувањето за состојбата на глобалниот дигитален пазар во третиот кваратал на 2018 година, спроведено од страна на организациите Kepios, Hootsuite и We Are...

Последни вести

„Му судат“ на просветниот инспектор Илиевски – новинарите избркани

На новинарите денеска им беше забрането да присуствуваат на седницата на дисциплинската комисија во Државниот просветен инспекторат, на која се расправа...

„Канал 5“ со кривична против “Саше политико“

Кривична пријава против сопственикот на порталот „Мактел“, Саше Ивановски -политико, пред десетина дена поднела Телевизијата „Канал 5“ за ширење говор на омраза.

Милошоски: Во „режимот“ станаа амбасадори, сега деградираат колеги дипломати

Екс-министерот за надворешни работи Антонио Милошоски, реагира на новата 'систематизација' или своевидна 'метла’ во МНР, што ја спроведуваат, според него (иако не...

Катица видена во слаткарница

Во недостиг на официјална информација од што боледува Катица Јанева, каде е и дали е во земјата, дали некоја инситуција е запознаена...