Имаме најспор интернет во регионот

Според специјализираниот британски сајт за споредба на телекомуникациски услуги Cable.co.uk, Македонија, според брзината на интернетот, е најниско рангирана во регионот во споредба со Словенија која...

Кинеска вселенска станица утре ќе падне на Земјата (ВИДЕО)

Делови од кинеската вселенска станица најверојатно ќе паднат на Земјата утре вечер или најдоцна во понеделник наутро  јави Европската вселенска агенција. Tiangong-1 (Небесна палата ),...

„СтопКорона“ е високоризична апликација – Пишува Горан Момироски

Денеска изутрина тргнав да ја инсталирам апликацијата СтопКорона преку која наводно можам да се информирам дали околу мене во продавници, автобус, банки има луѓе...

Папата Франциско слетал во Скопје на аеродром – без радар

Утрото на 7-ми мај кога Папата Франциско слета на скопскиот аеродром не работел основниот радарски систем, објави телевизија Телма. Во...

Букурешт ќе добие бесплатен интернет

Романскиот главен град во февруари добиe неповратни средства во износ од 15.000 евра за инсталирање безжична мобилна мрежа на јавните простори.

„Пиксел груп“: Струја и топлина од сонце во секој дом

Македонската фабрика за фотоволтаици, „Пиксел груп“ прави иновативни термални модули кои освен електрична, произведуваат и топлинска енергија

Гугл ги дискриминира жените

Три жени кои работеле во Гугл поднеле тужба против технолошкиот гигант, тврдејќи дека на жените им плаќа помалку од мажите за иста работа. Во тужбата...

ФБИ предлага лажни вести за борба против хакери

ФБИ има нова програма наречена ИДЛЕ (Illicit Data Loss Exploitation) која треба да им помогне на компаниите да ги нaмaмaт...

Руска пловечка атомска централа плови кон Арктикот (ВИДЕО)

Единствената пловечка атомска електрична централа на светот, тргна од бродоградилиштето Санкт Петербург во Балтичкото море на пат кон крајната дестинација - Певек, Чукотка на...

Bез 5G мрежа, не може во НАТО

Државите кои се приклучуваат кон НАТО, како с. Македонија, мора да имаат безбеден начин на комуникација, изјави Генералниот секретар на НАТО,...

Последни вести

Владата донесе одлука: Се’ под клуч на еден час пред полноќ

Сите економски субјекти ќе затвораат во 23 часот, одлучи Владата на денешната седница на која беа прифатени предлозите на Комисијата за зааразни...

Влада: Да се разреши Лидија Димова

Владата на денешната седница го прифати предлогот на вицепремиерот Љупчо Николовски задолжен за борба против корупција за разрешување...

Со автомобил влетал во куќа и загинал

Тешка сообраќајна несреќа се случи синоќа во Нова Градишка, Хрватска во која загина возач кој со автомобил влета во куќа, го...

Како македонските актери Кујача и Јовановски станаа бугарски брачен пар

Порталот off.net.mk открива како бугарската јавност систематски се манипулира со бугарскиот карактер на Македонците. Во најновиот инцидент не само што бугарската политика ја бара за...