Дали наследникот на Иванов ќе се избира во Собрание!?

Доколку нема доволна излезност на претседатслските ибори во мај, власта размислува да се промени начинот на избор на претседател на Република Македонија.

Папата Франциско на Божик повика да се живее скромно

Папата Франциско ги повика римокатолиците кои денес го слават Божик да живеат поедноставно, помалку материјалистички живот и да го осудат длабокиот јаз...

“Објавена снимка од телефонот” на Катица Јанева (ДПЛ)

На социјалните мрежи се појави видео снимка за која што се тврди дека е од телефонот на Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. На видеото се...
video

Се појави и видео со Груевски во Будимпешта

Унгарски новинари успеале да го „лоцираат“ поранешниот македонски премиер, Никола Груевски, ден откако новинар на Гардијан усепеа „да го улови“, како поминува улица во...

Охридски баханалии: На еден службен ручек испиени 112 алкохолни пијалоци

Од сметке за ручек за гости на општина Охрид се гледа дека во една пригода со делагации од збратимените градови биле испиени 112 алхоколни...

Ќерката на Вице Заев и синот на Чифлиганец сликани со оружје (ФОТО)

Внуката на премиерот Зоран и ќерка на неговиот брат Вице Заев се фотографирала со пиштол и сликата ја објавила. На фотографијата која што е објавена...

Претседателот бара одговорност од УБК и МВР

Претседателот Иванов денеска со оштра реакција на прислушувањето во неговиот кабинет од страна на УБК. Прислушувањето кое официјално се води како информации од извор ...

Кривичниот совет реши – Груевски оди во затвор

Кривичниот совет ги отфрли жалбите на адвокатите на Никола Груевски за одложување на затворската казна. Кривичниот совет оцени дека „по ценење на фактите и доказите...

Комисијата препорача, сега 80 пратеници се потребни да се одземе мандатот на Груевски

Комисијата за мандатно имунитетни прашања денеска му препорача на Собранието да му биде одземен мандатот на пратеникот Никола Груевски. Заодлуката гласаа пет членови на комисијата...

ММДЧП со порака до пратениците: Бранители или предавници?

Кога Заев ќе ја стави на гласање во Македонското Собрание нелегалната промена на името, вие ќе гласате или за вршење на велепредавство или за...

Последни вести

Инцидент со владиката Пимен за Водици во Швајцарија (ВИДЕО)

Две групи верници на Македонската православна црква денеска вербално го нападнале Владиката на Европската епархија Пимен за време на прославата во Швајцарија. Најпрвин Пимен бил...

Повредената новинарка до МПЦ и НИКОБ: “Не сакавме да го украдеме крстот”

Новинарката на Канал 5 Мирјана Мирчевска Јовановиќ која денеска беше повредена по насилната интервенција на обезбедувањето за време на фрлањето на крстот на...

Од Венецијанска комисија ќе се бара мислење за двојазичните униформи и банкноти

Употребата на двојазичноста на униформите на војската и на банкнотите, се двата члена од Законот за употреба на јазиците кои ќе бидат...

Апел: Не ги објавувајте ликовите на синот и сопругата на чуварот во Шутка!!!

Во медиумите и на социјалните мрежи денеска се користи семејна фотографија на затворскиот чувар Жарко Милошевиќ кој од страна на затвореници е именуван како...