Ќерката на Вице Заев и синот на Чифлиганец сликани со оружје (ФОТО)

Внуката на премиерот Зоран и ќерка на неговиот брат Вице Заев се фотографирала со пиштол и сликата ја објавила. На фотографијата која што е објавена...

Премиерот на средба со амбасадор на земја со која САД нема дипломатски односи

Премиерот Заев во петокот се сретнал до Хосеин Карими, амбасадор на Иран во Македонија, кому му пренесол дека земјата сака да  промовира повисок животен...

Без кворум за укинување на Специјалниот суд за злосторствата на ОВК

Петицијата со повеќе од 15.000 потписи иницирана од здруженијата на поранешни припадници на ОВК  беше поднесена во парламентот со која се бара промена на...

Нимиц лут, денеска е “Денот Д” за Македонија

Грчки извори најавуваат дека преговорите за името влегуваат во крајно критична фаза. Според најавите од Атина доколку "скопјаните" не одговорат до денес (четврток), тогаш...

Црвенковски уште во 2008 дал идеја за референдумско прашање

Поранешниот претседател Бранко Црвенковски уште во 2008 година ги дал контурите како би изгледало референдумското прашање во случај на постигнување на договор за името...

Остра дебата во Собранието (ВИДЕО)

Остра дебата се води  на собраниската  седница  на која пратениците треба да ја изберат новата влада. Како се одвиваа дел од жустрите препирки меѓу пратениците...

Жените во Швајцарија не сакаат да работат подолго

Граѓаните вчера гласаа против реформата на пензискиот систем со која се предвидува зголемување на возрасната граница за пензионирање на женитге и зголемување на даноците. Реформата...

За ЗНМ во МТВ владее коалицијата ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ

Здружението на новинари на Македонија смета дека резиборот на Марјан Цветковски за директор на Македонската радиотелевизија не оди во прилог на реформирање на јавниот...

Портпаролот на Владата: Приклучете се на пораките на љубов од Атина и Скопје

Портпаролот на Владата Миле Бошњаковски е задоволен што јавноста дебатира за договорот со Грција. Тој апелира граѓаните да се приклучат на пораките на љубов...

Хан до Заев: Не одете на избори

Еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан смета дека не се потребни предвремени парламентарни избори во Македонија, туку треба да се искористи можноста...

Последни вести

Инцидент со владиката Пимен за Водици во Швајцарија (ВИДЕО)

Две групи верници на Македонската православна црква денеска вербално го нападнале Владиката на Европската епархија Пимен за време на прославата во Швајцарија. Најпрвин Пимен бил...

Повредената новинарка до МПЦ и НИКОБ: “Не сакавме да го украдеме крстот”

Новинарката на Канал 5 Мирјана Мирчевска Јовановиќ која денеска беше повредена по насилната интервенција на обезбедувањето за време на фрлањето на крстот на...

Од Венецијанска комисија ќе се бара мислење за двојазичните униформи и банкноти

Употребата на двојазичноста на униформите на војската и на банкнотите, се двата члена од Законот за употреба на јазиците кои ќе бидат...

Апел: Не ги објавувајте ликовите на синот и сопругата на чуварот во Шутка!!!

Во медиумите и на социјалните мрежи денеска се користи семејна фотографија на затворскиот чувар Жарко Милошевиќ кој од страна на затвореници е именуван како...