Жак Хоудек разочаран од соседите

И покрај општиот впечаток дека хрватскиот претставник на овогодинешната Евровизија во Кеив, Жак Хоудек понуди добра песна и одлична изведба заврши на 13. место...

Давитков го избра Теодор од Банвит за засилување на Македонија

26 годишниот Џордан Теодор, Американец роден во Њу Џерси, според неговиот менаџер, веќе добил македонски пасош и може да заигра за нашата кошаркарска репрезентација....

Димче Николовски-режисер во Битолскиот народен театар

На новата сцена на народниот театар во Битола под негова палка денеска ќе биде изведена премиерат на претставата „Грета од Фауст“ од Луц Хибнер....

Кризата завршува, мандатот му е предаден на Заев

Претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов го испочитува рокот од десет дена и денеска напладне му го предаде мандатот на лидерот на коалицијата предводена...

Бакнежи летаа низ Белград на првата мирна геј парада

Само ден по инаугурацијата на Александар Вучиќ за претседател на Србија се одржа новото издание на Геј парадата која годинава одеше под паролата "Нека...

Европското кошаркарско злато „позелене“ за Словенија

Горан Драгиќ ги преводеше Словенците до триумф од 93-85 и до првата титула на Европските првенства во нивната историја. Како што беа и во...

Атина пред тешка одлука за името, август жежок месец за грчката дипломатија

Грчкиот весник Катимерини којшто беше еден од столбовите на грчката медиумска поддршка за црвените линии во спорот за името од 1990 година, тврди дека...

Бети “Рабаџа” ја победи Мира “Дизел” за 1374 евра, Бонева се гордее

Возбудлива мртва трка на врвот на пратениците кои "ги дерат даночните обврзници" со по над 100 илјади денари за патни трошоци месечно. На листата на...

Папата Франциско на Божик повика да се живее скромно

Папата Франциско ги повика римокатолиците кои денес го слават Божик да живеат поедноставно, помалку материјалистички живот и да го осудат длабокиот јаз...

Медиумите пред изборот го знаат новиот шеф на Кривичниот суд

Судијата Иван Џолев, според неофицијални сознанија на СУДСТВО.МК, денеска на седница на Судскиот совет ќе биде избран за нов претседател на Основниот суд Скопје...

Последни вести

Инцидент со владиката Пимен за Водици во Швајцарија (ВИДЕО)

Две групи верници на Македонската православна црква денеска вербално го нападнале Владиката на Европската епархија Пимен за време на прославата во Швајцарија. Најпрвин Пимен бил...

Повредената новинарка до МПЦ и НИКОБ: “Не сакавме да го украдеме крстот”

Новинарката на Канал 5 Мирјана Мирчевска Јовановиќ која денеска беше повредена по насилната интервенција на обезбедувањето за време на фрлањето на крстот на...

Од Венецијанска комисија ќе се бара мислење за двојазичните униформи и банкноти

Употребата на двојазичноста на униформите на војската и на банкнотите, се двата члена од Законот за употреба на јазиците кои ќе бидат...

Апел: Не ги објавувајте ликовите на синот и сопругата на чуварот во Шутка!!!

Во медиумите и на социјалните мрежи денеска се користи семејна фотографија на затворскиот чувар Жарко Милошевиќ кој од страна на затвореници е именуван како...