Македонски и албански медиуми финансирани од тајни грчки фондови!?

Околу еден милион евра од тајните фондови на грчкото МНР биле искористени за финансирање на медиуми во Македонија и Албанија и за поддршка на...

„Заборавете на 2025 како датум за пристапување во ЕУ“

Извршниот директор на Европскиот фонд за Балканот, Хедвиг Морваи, вели дека 2025 треба да се заборави како датум за влегување на Западен Балкан во...

Актерот Владо Јовановски на судењето за 27 април: Ein, zwei, polizei….

Порталот СДК.мк објавува дека денеска за време на судењето на обвинетите од 27 април дошло до вербална комуникација меѓу актерот Владо Јовановски и присутните...

Откриен убиецот на бугарската новинарка Маринова!

Романец со украински пасош е осомничен и притворен како потенцијален извршител на убиството на новинарката Викторија Маринова во Русе, дознава бугарската НОВА ТВ. Во моментов...

Градоначалникот шверцер поднесе оставка

Боро Стојчев поднел писмена оставка, која ја адресирал до Советот на општина Ново  Село во која вели дека дава „неотпоиклива оставка од функцијата градоначалник...

Хан до Заев: Не одете на избори

Еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан смета дека не се потребни предвремени парламентарни избори во Македонија, туку треба да се искористи можноста...

Продолжува тортурата врз Дурловски, Јовановски, Дамовски, Илиевски и другите

Нов маратон се случил синоќа во апелациониот суд каде се одвиваше судење за 27 април. И покрај официјалната реакција од невладината организација "Коалиција за правично...

Американската армија пак не нарече Северна Македонија

Во официјална најава на американската армија земјава е пак наречена Република Северна Македонија. Информација за воена вежба што се одржала од 4 септември до...

Трамп: Нациите да ги почитуваат правата на нивните соседи

Американскиот претседател Доналд Трамп, во видео од обраќањето на Генералното собрание на ОН споделено од Белата киќа на Твитер, меѓу другото вели: „Ние веруваме дека...

НАТО и зависноста од „езерски“ договори

„Пред 14 години секретарот за одбрана на САД Рамсфелд изјави дека „членството на Македонија во НАТО зависи од Рамковниот“. Денес ќе чуеме дека зависи од...

Последни вести

Инцидент со владиката Пимен за Водици во Швајцарија (ВИДЕО)

Две групи верници на Македонската православна црква денеска вербално го нападнале Владиката на Европската епархија Пимен за време на прославата во Швајцарија. Најпрвин Пимен бил...

Повредената новинарка до МПЦ и НИКОБ: “Не сакавме да го украдеме крстот”

Новинарката на Канал 5 Мирјана Мирчевска Јовановиќ која денеска беше повредена по насилната интервенција на обезбедувањето за време на фрлањето на крстот на...

Од Венецијанска комисија ќе се бара мислење за двојазичните униформи и банкноти

Употребата на двојазичноста на униформите на војската и на банкнотите, се двата члена од Законот за употреба на јазиците кои ќе бидат...

Апел: Не ги објавувајте ликовите на синот и сопругата на чуварот во Шутка!!!

Во медиумите и на социјалните мрежи денеска се користи семејна фотографија на затворскиот чувар Жарко Милошевиќ кој од страна на затвореници е именуван како...