Фити: Ќе беше подобар договор ако не требаше да се менува Уставот

„Јас мислев дека можеше нешто повеќе да се издејствува, ако успеевме со меѓународен договор да го решиме ова прашање врзано со промена на Уставот,...

Се јави Бранко Црвенковски – ќе гласа „за“ на референдумот

Ќе гласам ‘за’, не затоа што мислам дека преспанскиот договор е голема победа и успех, туку затоа што сметам дека е нужност од која...

Дарко Митревски го убеди Јани Бојаџи, “Ругање со Христос” не оди “во бункер”

Режисерот "Ругање со Христос" сепак нема да учествува на само еден светски фестивал во Монтреал каде што доби награда. По емотивната порака од колегата режисер...

Лазаревски од универзитетот Колумбија: Ах бре северно-македончиња

Дипломецот од топ светските универзитети Колумбија и Харвард Горан Лазаревски преку насловот на книга на првиот претседател објаснува зошто Киро Глигоров не попуштил под...

Зевзекманија: Овие и од Челси ќе ги викнат за референдумот

Напливот на странски државници, дипломати, генерални скретари кои, каква случајност, за прв пат ја посетуваат зњемјава и попатно лобираат пред македнските граѓани да се...

Груевски: Ќе бидам затворен многу брзо! (ВИДЕО)

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ денеска најави дека утре нема да се појави на закажаната седница на Апелациониот суд на која треба да...

Црвенковски уште во 2008 дал идеја за референдумско прашање

Поранешниот претседател Бранко Црвенковски уште во 2008 година ги дал контурите како би изгледало референдумското прашање во случај на постигнување на договор за името...

Сиљановска: Уставниот да се изјасни за неуставниот референдум (ВИДЕО)

„Уште во насловот се гледа дека наместо да се преговара за разликите за името, се преговара и се се регулира историјата, македонскиот идентитет, меморијата,...

Напаѓач застрелан во близина на руското МНР во Москва (ВИДЕО)

Полицаец бил ранет во близина на зградата на Министерството за надворешни работи на Москва, откако едно лице без никакви причини отворило оган врз него...

Софија на нозе, македонски јазик – нема!

Објавата на македонскиот премиер Зоран Заев на неговиот Фејсбук профил во која вели дека по влегувањето на Македонија во ЕУ, македонскиот јазик ќе биде...

Последни вести

Инцидент со владиката Пимен за Водици во Швајцарија (ВИДЕО)

Две групи верници на Македонската православна црква денеска вербално го нападнале Владиката на Европската епархија Пимен за време на прославата во Швајцарија. Најпрвин Пимен бил...

Повредената новинарка до МПЦ и НИКОБ: “Не сакавме да го украдеме крстот”

Новинарката на Канал 5 Мирјана Мирчевска Јовановиќ која денеска беше повредена по насилната интервенција на обезбедувањето за време на фрлањето на крстот на...

Од Венецијанска комисија ќе се бара мислење за двојазичните униформи и банкноти

Употребата на двојазичноста на униформите на војската и на банкнотите, се двата члена од Законот за употреба на јазиците кои ќе бидат...

Апел: Не ги објавувајте ликовите на синот и сопругата на чуварот во Шутка!!!

Во медиумите и на социјалните мрежи денеска се користи семејна фотографија на затворскиот чувар Жарко Милошевиќ кој од страна на затвореници е именуван како...