Светските лидери и достоинственици допатуваа во САД на државниот погреб на поранешниот претседател Џорџ Буш.

Претседателот Доналд Трамп и претходниците Барак Обама, Бил Клинтон и Џими Картер присуствуваат на погребната церемонија

Џорџ Буш, 41-тиот американски претседател од 1989 до 1993 година, почина во петокот, на возраст од 94 години.

Тој ќе биде погребан во неговата матична држава Тексас, покрај неговата сопруга, Барбара која почина во април годинава.

Принцот од Велс, германската канцеларка Ангела Меркел и Јорданскиот крал Абдула II се меѓу светските фигури кои ги почитуваат, како и поранешниот британски премиер Џон Мејџор.

SHARE