Не се познати имиеата на министрите кои ќе бидат сменети со најавената реконструкцијана владата на грчкиот премиер Алексис Ципрас.

Реконструкцијата ќе се случи во наредните денов, пренесува МИА, а грчи медиуми лицитираат соимиња.

Според нив, неколлку министр сигурно остануваат на функција, а меѓу нив е министерот за надворешни Никос Коѕијас, министерот за одбрана и шеф на помалиот коалициски партнер во владата „Независни Грци“ и министерката за труд, Ефи Ахциоглу.

Панос Каменос денеска изјави дека избори ќер има на крајотѕ на 4 годишниот мандат кој завршува идната есен или „доколку дојде време да донесеме сериозни одлуки за националните прашања, но тоа нема да биде пред мај“.

Каменос во неколку наврати најави дка нема да гласа за договорот на Грција со Макдонија, бидејќи не прифаѓа термин „’Македонија’ во името на северниот сосед.

SHARE