Ципрас ќе ги прима назад азилантите од Германија

Грчкиот премиер е подготвен да потпише договор со германската канцеларка Ангела Меркел за да й олесни на Германија да ги праќа назад барателите на азил во други европски земји, објави „Фајненшал тајм“с.

Алексис Ципрас за ФТ изјави дека тој е отворен за посебен договор со Берлин за намалување на „секундарното движење“ на бегалците кои пристигнуваат на јужната граница на Европската унија, откаде патуваат кон север во Германија и додад дека постојниот правилник на ЕУ за распределба на одговорноста за азил- трагачите бил „мртов“.

„Ние не сме заинтересирани за фактот дека можеме да имаме некои плаќања од Германија ако тоа помага“ рекол Ципрас испраќајќи порака до трговците со луѓе дека Европа е подготвена да се справи со илегалните бегалци, пишува ФТ.

Меркел во неделата рече дека ќе побара директни договори со одделни земји на Европската унија за миграција, при што блокот не успеа да најде заедничко решение за прашањето што и се заканува на нејзината влада.

Канцеларка е под закана од коалицискиот партнер дека ќе ја урде нејзината влада доколку докрајот на месецов не најде решение за азилатите во Германија.

Миграцијата и бегалците ќе бидат главна тема на Самитот на ЕУ.

SHARE