Ципрас најави официјална посета на Скопје наскоро

Алексис Ципрас на „Делфи економски форум“ најави дека наскоро ќе стане првиот грчки премиер што остварил официјална посета на Македонија.

Во своето обраќање тој истакна дека „желбата за дијалог и за мирна коегзистенција преовладеа на двете страни“ и оти „Атина и Скопје покажаа политичка волја за победа над национализмот“.

Шефот на грчката влада ги нападна противниците на договорот со кој соседот се преименува во Северна Македонија, велејќи дека „тие се обидуваа да го овековечат ќорсокакот наспроти политичката експедитивност“.

„Преспански договор е ремек-дело“, рече Ципрас. „Ние избравме да застанеме на вистинската страна од историјата, без оглед на политичкиот трошок и ризик“.

SHARE

7 Коментари

 1. Постои решението за името, а сите кој кажуваат спротивно лажат и манипулираат затоа да се претстави како демек решението не постои надвор од срамното РСМ и рамката на само-негирањето и обезличувањето, види: https://www.youtube.com/watch?v=uyLqZnBOS34

 2. Ми беше интересн еден коментар на некој „Crnogorac“ кој рече:
  „У Црној Гори НИКАДА не би успио експеримент да држави промјене ДРЖАВНО име, чак ни да је НАТО три пута јачи но што јест! Црногорци си државотворан народ и прије свега поносит и одважан народ и не би никада НИКОМЕ дозвлоио да му неко укаља част, ма ко то био!
  Ово што се збило у Републици Македонији, не би у Црној гори дозволила чак ни про-НАТО коалиција на челу са ДПС која је сад ође на власти, јер је част Црногораца изнад свега, а понос Црне Горе и сувјереност НИКО и НИКАД не смије ни помислити довјести у питање!
  Ми Црногорци искрено сажаљевамо братски Македонски народ који је имао ту велику несрећу и трагедију да њиме управљају народне издајице и људи без трунке савјести и морала!
  Нека је вјечни срам Заеву и осталим издајицама свог народа!
  Да живи Република Македонија!“
  на https://expres.mk/opozicijata-vo-crna-gora-protiv-vlezot-na-makedonija-vo-nato-i-nejzinata-marionetska-vlast/

Comments are closed.