Дали „крушевска“ е дел од договорената рамка за името?

Се чини дека Атина и Скопје постигнаа договор за прашањето за името. Ова е барем очигледно од изјавата на грчкиот министер за надворешни работи, Никос Котиас, од Брисел, јавуваат грчки медиуми.

Ние завршив,е на потег се премиерите за конечен договор, рекол Коѕијас.

„Двајцата министи за надворешни го завршија она што беше преземено од премиерите на двете земји. Денес, а веројатно и утре, ние ќе продолжиме да преговараме на експертско ниво –  техничките и правни прашања се тие што мора да се решат“, изјавил Коѕијас.

Откако техничките и правни прашања ќе бидат разјаснети, текстовите подготвени на ниво на министри за надворешни работи ќе бидат проследени до двајцата премиери, кои ќе се сретнат да постигнат конечен договор“, изјавил Коѕијас пишува „Ефимирида“

Вчера грчкиот „Катимерини“ спомна име „поврзано со Крушево“ кое се нашло „на маса“ откако бил отфрлен македонскиот предлог „Република илинденска македонија“.

Коинциденција или не, во исто време, во Брисел, министрите Димитров и Коѕијас ги изодувале последните чекори до постигнување рамка за решение за името.

Министрите Никола Димитров и Никос Коѕијас вчера во Брисел имале средба на која била „договорена рамката за компромис во дводеценискиот спор“.

„Имавме продуктивна средба, имаме рамка што треба да се доработи и на неа во моментов правни тимови од двете министерства во Атина работат, се планира важен разговор на  премиерско ниво, Заев со Ципрас кон средината на оваа недела, каде се надеваме дека ќе се пресечат некои важни работи од опциите што се во игра“, изјави за МИА министерот Димитров.

SHARE

Comments are closed.