Дали министерот за култура на Беса е власт или опозиција!

И спикерот на праламенот,Талат Џафери побарал Движењето „Беса“, кое од неодамна се подели на две „крила“ да се изјасни дали ќе дејствува како власт или како опозиција во Собранието.

Според спикерот “засега формално тие се една пратеничка група. Но, од петок со изборот на новата Влада ќе мора да го дефинираат својот статус затоа што не може дел од нив да бидат во Владата, а другите да бидат спротивни на нив“
Крилото на досегашниот лидер на единствената „Беса“,Билал Касами, најви делување од опозиција.

Крилото на фрагментираната „Беса“ најави влез во влада и го предложи Африм Гаши за нов министер за култура во Владата на местото на сегашниот министер Роберта Алаѓозовски.

Адеми е поранешен амбасадор во Данска и бил кандидат за градоначалник на Гостивар од БЕСА. Во моментов, тој е генерален директор на данска компанија.

SHARE