Данелис ќе го обезбеди 151-от глас за доверба на владата на Ципрас

Спирос Данилис  одговори на ултиматумот на лидерот на неговата партија „Потами“  и преку  Радио Скај вечерва пиорача дека ќе гласа „са“ доверба на владата на Алексис Ципрас.

Ставрос Теодоракис побара од својот сопартиец вечева до полноќ да јавно да го каже неговиот став пред  парламентарна расправа за доверба на владата и гласањето закажано за во среда.

Теодоракис побара од пратеникот да остане на партискиот став.

Одлуката на Спирос Данелис, пратеник на партијата „Потами“ дефинитивно ќе го одреди исходот од гласањето, бидејќи тој е единствениот што може да биде 151-от пратеник кој треба да му обезбеди мнозинство на Ципрас.

Покрај 145 пратеници на СИРИЗА за доверб на владата се изјаснија дека ќе гласаат и ќе гласаат за уште 5: Папакоста и 4 пратеници на „Независн Грци“, Кунтирас, Кокалис, Папахристопулос и Зурарис кои го зголемија владиното мнозинство на 150.

Вчера, пратеникот Саридис, кој гласаше за буџетот и беше потенцијално меѓу оние кои би можеле да гласаат „за“, јасно стави до знаење дека нема да гласа за доверба во владата.

SHARE

1 Коментар

Comments are closed.