Анти-владините протести во Тирана, организирани од опозициската Демократска партија, се претворија во пресметка на полицијата и околу 100.000 демонстранти.

На самиот почеток на протестот против владата на премиерот Еди Рама, полицијата презеде речиси драстични безбедносни мерки, кои, наводно, ги испровоцираа собраните граѓани.

Демонстрантите ја нападааа зградата на Владата во обид да влезат и ги искршија прозорците. Припадници на полицијата го заштитуваат влезот. Има и повредени лица јавни албанската ТВ АБЦ, која врши директен пренос. Пред зградата на Владата се чадни бомби и солзавец.

Инаку, почетокот на собирот, лидерот на ДП Љуљзим Баша и поранешниот претседател Салја Бериша симболично се пресели на тротоарот на изградената владина зграда, додека демонстрантите ги опколија.

Бериша накратко им се обрати на присутните и побара премиерот Еди Рама да биде уапсен.

SHARE

3 Коментари

Comments are closed.