Демонстранти не му даваат на Макрон ни да оди во театар


Група антивладини демонстранти синоќа се обидоа да влезат во париски театар каде францускиот претседател Емануел Макрон со сопругата присуствувал на театарска претседата.
Десетици демонстранти се собрале пред театарот „Буфе ди Норд“ откако на социјалните мрежи беше споделено дека Макрон е на местото на настанот.
Демонстрантите извикуваа пароли против Макрон и се обидоа да влезат во театарот, но претседателот бил евакуиран од безбедносните сили.
Во Франција е активен генерален штрајк што започна на декември. 5 во знак на протест заради планираниот радикален „ремонт“ на националниот пензиски систем, на што Французите не се согласуваат .

SHARE