Денеска 7 починати, 163 нови случаи на Ковид-19

Нови 163 случаи со Ковид-19

Од направени 1.721 тестирање, во последните 24 часа се регистрирани 163 нови случаи на Ковид-19.

Починаа седум лица а Институртот за јазно здравје забележа 132 оздравени пациенти.

Од починатите, двајца пациенти од Струга (78г и 80г), пациент од Кочани (77г), од Струмица (44г), од Скопје (72г), од Битола (79г) и еден пациент од Гостивар (79г).

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани од почеток на пандемијата е 16.088,  бројката на оздравени пациенти е 13 550, на починати е 668, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1870. Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

SHARE