Девет лица се починале во изминативе 24 часа од корона вирусот, меѓу кои и двајца на возарст од 23 и 29 години.

Осум од починатите починале во болнички услови, а една од пациентките од не го издржала патот од Струмица и починала при транспорт кон Скопје.

Заболени се нови 98 лица од направени 1.404 тестови, најмногу има во Скопје – 50.

Оздравиле 104 пациенти, соопшти Институтот за јавно здравје.

SHARE