Денеска пресуда за Јанкуловска за „мерцедесот“

Кривичниот суд денеска треба да ја изрече прсудата за поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска за предметот „тенк“.

Судењето за Јанкулоска за набавката на блиндираниот „мерцедес“ во 2011, почна во август на издвоена постапка поради нејзината бременост  и откако Јанкуловска се породи.

За набавката на „мерцедесот“ во случајот „тенк“ верќе се осудени екс-премиерот Никола Груевски на две години казна затвор и поранешниот помошник министер во МВР, Ѓоко Поповски на 6 и пол годнини години затвор, односно на 4 и пол откако Апелација минатата недела му ја намали казната.

Сите обвинети одговараат за набавка на блиндираниот „мерцедес“ кој чинел безмалку  600 илјади евра.

SHARE

Comments are closed.