Димитров и Катругалос разговараа за имплментација на „Преспанскиот“

Новиот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос, денеска, на маргините од Економски форум во Ефес, се состана со шефот на македонската дипломатија Никола Димитров,.

По оставката на министерот Никос Коѕијас, (најзаслужниот за Преспанскиот договор), функцијата шеф на дипломатијата – додека помине Преспанскиот – ја презеде премиерот Алксис Ципрас до именувањето на Катругалос.

„Разговорите на двајцата официјални претставници се фокусираа на Преспанскиот договор и на неговата строга имплементацијакако и за градењето односи за стратешка соработка, велат дипломатски извори за грчката агенција АНА-МПА.

SHARE

2 Коментари

  1. 40 пратеника излегле (напуштиле) од Црногорскиот парламент во знак на протест и презир кон наметнато ненародно октроирано квази-име тн. Северна Македонија од “марионетската власт” во Македонија: https://expres.mk/opozicijata-vo-crna-gora-protiv-vlezot-na-makedonija-vo-nato-i-nejzinata-marionetska-vlast/

  2. Razgovori ? Nikola se pupuni ! Sas ljubrikanti ilji na suho. Alji gejladovci su se zajebalji . oni ne mogu da jebu koljiko nikola mozhe da stoi napupunet

Comments are closed.