Димовски не закажува комисија за ДИК, чека „зелено светло“ од партиите

Претседателот на собраниската Комисија за избори и именувања, Илија Димовски за ТВ24 изјави дека нема да закаже седница са за избор на членови ДИК додека партиите не се усогласат и не дадат зелено светло.

Според ТВ, Димовски смета дека  доколку  партиите не дадат „зелено светло“.

Рокот за формирање на нова ДИК истече на 29 јуни. Новиот состав ќе има шестмеселен мандат и ќе биде задолжен за референдумот.

ВМРО ДПМНЕ вчера порача дека за  опозицијата да гласа за ДИК, најпрво треба да бидат донесени законот за финансирање на партии и законот за Влада во кој ќе влезе пржинската техничка Влада како услов пред секои избори, како што велат било договорено пред ВМРО ДПМНЕ да се врати во Собранието и да да де поддршка за реформските закони, потсетува ТВ 24.

SHARE

Comments are closed.