Договорот за ново име ги задоволува сите грчки барања

Постигната е согласност која ги исполнува сите услови утврдени од грчката влада и името е erga omnes,брифирал извор од грчката влада, која се осврна на деталите за тоа што ќе следува.

Грчкиот премиер, Алексис Ципрас е на средба со Прокопис Павлопулос за да го информира за преговорите со името по неговиот втор „клучен“  телефонски разговор со неговиот македонски колега, Зоран Заев.

Дојдовме до добар договор, му рекол Ципрас на Павлопулос.

SHARE

Comments are closed.