Дуа Липа „многу тажна и лута“ што била „погрешно сфатена“

По жестоките реакции за нејзината скандалозна објава на социјалните мрежи со картата на Голема Албанија во неа, британската пејачка со косовско потекло Дуа Липа соопшти дека била погрешно сфатена.

„Мојот претходен пост немаше намера да предизвика омраза. Многу сум тажна и лута дека мојата објава е погрешно сфатена од страна на некои групи и поединци кои промовирааѕ етничка раздвоеност, нешто што јас строго го одбивам. Секој пат кога ќе објавам нешто за Косово коментарите полудуваат, дури и ако станува збор за убави работи, како што се храната и музиката, и се среќавам со силен отпор кон автентичната албанска култура. Сите заслужуваме да бидеме горди на своето потекло, од каде и да сме. Сакам само мојата земја да биде претставена на мапата и да можам со гордост да зборувам за своите албански корени. Ги охрабрувам сите да го прифатат своето наследство и да учат и да слушаат едни од други. Мир, љубов и почит кон сите“, напиша таа во објавата споделена на Фејсбук, Твитер, Инстаграм…

SHARE