Дукоска од „Ние сме Македонија“: Тамара не заслужува поддршка на „Евросонг“!

Координаторката на непартиското движење „Ние сме Македонија“, Ана Дукоска, пред утрешната втора полуфинална вечер на музичката манифестација „Песна на Евровизија“ во Тел Авив, во која ќе настапи и Македонија, преку Твитер порача дека Тамара Тодевска не заслужува поддршка.

Македонската активистка од Вашингтон ѝ забележува на Тодевска за учеството во пропагандниот музички спот во кој се повикуваа граѓаните да гласаат на пропаднатиот референдум од 30 септември 2018 година, кој беше масовно бојкотиран.

Дукоска и „Ние сме Македонија“ се залагаа за бојкот на референдумот, претходно организирајќи 40 протести низ светот во кои над 150.000 Македонци и пријатели на Македонија бараа прекин на преговорите со Грција и зачувување на државното име Република Македонија.

SHARE