Дурловски одбива амнестија, ќе докажува дека е политички прогонуван

Оперската ѕвезда и обвинет за тероризам Игор Дурловски му зададе силен удар на обидот на власта со законот за амнестија да ја релативизира својата улога во судскиот скандал на векот и процесот за тероризам против 33 луѓе.

Игор Дурловски нема да бара амнестија и со тоа практично да признае вина дека ја бранел Македонија туку својата вина ќе ја докажува на суд.

Свесен е дека го ризикува својот и животот на своите најмили и дека со вакво политизирано судство може да добие 10 годишна затворска казна но решен е да оди до крај во докажувањето на апсурдноста на процесот против него во кој нему му се суди затоа што се обидел да ја одбрани Македонија од политички местенки и црни сценарија.

“Почитувани, наместо молба за помилување, ја споделувам со Вас мојата одлука да продолжам со борбата за докажување на мојата невиност за обвинението за кое ми се суди.

Секоја борба носи свој ризик, а со оваа постапка го ставам на ризик и мојот и животот на моите најмили, но, убеден сум дека ме разбираат зошто ова е важно, да се бориме за своите принципи, за правда, доследно и храбро.

Се надевам дека со оваа одлука ќе и ја одземам можноста на политиката да се постави над правичноста и судството. Во свое име и во име на моите пријатели од „Заедничка Македонија“ и на илјадниците чесни и мирољубиви граѓани кои ги исполнуваа улиците со љубов кон татковината.

Ја отфрлам можноста да бидам дел од селективна правда и понатамошни интриги со криење позади превезот на Вашето политичко „помирување“. Вистинско помирување може да постигнеме само со правда, чест и морал.
Останувам со чисто срце со љубов кон татковината, верба во Бога и надеж за подобра иднина за сите нас.

Да живее Македонија??????”, пишува Дурловски користејќи ги хаштазите #SexPistols и
#MyWay како симболи на бунтовност и сопствен автентичен начин да се бори против судско – политичките местенки во Македонија.

SHARE

7 Коментари

 1. Тоа што Дурловски има глас, не значи дека има и памет. Тоа и сега го докажува. Како што е голем пеач, така е и голема будала. Му се судело затоа што се обидел да ја одбрани Македонија? Како бе идиоту се брани Македонија? Така што се здружуваш со некаква група лудаци, излегуваш на улица, ги собираш малоумните кои ти веруваат, ги потпалуваш со говори и ги внесуваш во Собранието да тепаат и убиваат пратеници кои се избрани од народот да ја водат државата? Така ли се брани Македонија морону? Вие лудаци, кои влеговте во Собранието со сила да го спречите мнозинството изгласано на избори да формира влада, си зедовте за право да ја поништите вољата на избирачите. Така ли се брани Македонија? Будало една. За тоа што го стори, во Турција Ердоган ќе те стрелаше, а и во најдемократските земји ќе скапеше во затвор, а ти мислиш дека си бранел држава и си невин. Каква будала! Што ќе докажуваш бе недокажан. Сите во Македонија и во светот видоа како ги потпалуваш тие што ги предводеше, како влезе со нив во Собрание и какви зверства направивте во Собранието. Што ќе докажеш лудаку, дека ти не беше ти, туку некој друг го сторил тоа што ти го стори? Кој закон, во која земја во светот, оправдува некој што ораганизирал група насилно да влезе во институција на највисоката државна власт и да тепа и убива избраници на народот? Па тоа го немало на дивљи Запад, а камо ли во 21 век во Европа.

  • ВОЛЈАТА НА ИЗБИРАЧИТЕ Е ПОНИШТЕНА А ПРЕД СЕ ЗАКОНИТЕ СЕ ПОГАЗЕНИ КОГА КОТЕ ОД МУРТИНО СТАНА ПРЕМИРЕ ОТКАКО ГИ ИЗГУБИ ИЗБОРИТЕ …..ТОЈ СТАНА ПРЕМИЕР НА НЕ ЛЕГИТИМЕН НАЧИН ..НА ИСТ НАЧИН СЕ ИЗБРА И талат ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ …ВОЛЈАТА НА МАКЕДОНСКИОТ НАРОД СЕ ПОГАЗИ КОГА БЕШЕ ДОНЕСЕН ЗАКОНОТ ЗА АЛБАНИЗАЦИЈА Т.Е. ТИРАНСКАТА ПЛАТФОРМА ИЗРАБОТЕНА ОД циа …ВОЛЈАТА НА МАКЕДОНСКИОТ НАРОД СЕ ПОГАЗИ СО ДОГОВОРОТ СО БУГАРИТЕ ..СПОРЕД КОЈ СЕТА МАКЕДОНСКА ИСТОРИЈА СТАНА БУГАРСКА ,А ЕДЕН ДЕЛ ОНОЈ ОД НОБ И РЕВОЛУЦИЈАТА ДОПРВА ЌЕ СЕ БРИШИ……ВОЛЈАТА НА НАРОДОТ СЕ ПОГАЗИ СО ДОГОВОРОТ СО ГРЦИТЕ СО КОИ НИ СЕ МЕНУВА ИДЕНТИТЕТОТ …ВОЛЈАТА НА НАРОДОТ СЕ ОТФРЛИ КОГА ПОСЛЕ РЕФЕРЕНДУМОТ СО КОЈ СЕ ОТФРЛИ ДОГОВОРОТ СЕ ПРЕМИНА НА УСТАВНИ ПРОМЕНИ ЗАРАДИ ПРОМЕНА НА ИМЕТО И ОТВОРАЊЕТО НА УСТАВОТ Е НАПРАВЕНО НА НЕУСТАВЕН НАЧИН СО НЕДОВОЛЕН БРОЈ НА ГЛАСОВИ ….А САМОТО УБЕДУВАЊЕ НА ПРАТЕНИЦИТЕ ДА ГЛАСААТ Е ИЗВРШЕНО СО ЈАВЕН ПОТКУП И УЦЕНИ ….ТОА ШТО ЗАСПАНИТЕ НЕУСТАВНИ СУДИИ ВО НЕУСТАВНИОТ СУД НА МАКЕДОНИЈА ЦЕЛО ВРЕМЕ СИ ГИ ДРЖАТ РАЦЕТЕ И СЕ ПРОГЛАСИЈА ЗА НЕНАДЛЕЖНИ НЕ ГО НАМАЛУВА ФАКТОТ ДЕКА ЕДНА ГРУПА НА ТЕРОРИСТИ ,КРИМИНАЛЦИ И КОРУМПИРАНИ ПОЛИТИКАНТИ НЕ ВРШАТ СИСТЕМАТСКО ГАЗЕЊЕ НА ВАЖЕЧКИОТ УСТАВ И ЗАКОНИ …САМОПО СЕ ИЗГЛЕДА И ВИЕ СТЕ ЕДЕН СЕВЕРЏАН И ОВА НЕ ВИ ПРЕЧИ ..ШТО СЕ ОДНЕСУВА ДО МЕНЕ ПАРЛАМЕНТОТ СО СИТ 120 ИДИОТИ ПРАТЕНИЦИ ТРЕБА ДА СЕ ЗАПАЛИ ..А ТРЕБАТ ДА ГОРАТ И УСТАВЕН И ДР СЕВЕРЏАНСКИ СУДОВИ …СМРТ НА ПРЕДАВНИЦИТЕ ..СЛОБОДА НА МАКЕДОНИЈА И МАКЕДОНСКИОТ НАРОД ….П.С. ВО НОРМАЛНА ДРЖАВА ВО еу ЗА ОВА ШТО ГО ПРАВИ КОТЕ ОДАМНА ЌЕ ЗАВРШЕШЕ НА БЕСИЛКА ..САМО ГЛАДАЈТЕ КАКО СИ ПОМИНУВА МАКРОН САМО ЗАРАДИ ПОКАЧУВАЊЕ НА ЦЕНИ ,А ЗАМИСЛЕТЕ КАКО ЌЕ ЗАВРШИ ДА ГО МЕНУВАШЕ ИДЕНТИТЕТОТ НА ФРАНЦУЗИТЕ

  • НАРОДОТ ВЛЕЗЕ ВО ПАРЛАМЕНТОТ ЗАРАДИ НЕЛИГИТИМНИОТ НАЧИН ..ИЗГЛАСУВАЊЕ НА талат ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ПАРЛАМЕНТОТ ,А НЕ ЗАРАДИ ИЗБОР НА ВЛАДА

 2. За Игор Дурловски и сите останати жртви на квислиншките власти, едно големо Поклонување до земја!
  @Vesna, не троши време и енергија на болесникот, тој не е Македонец и затоа цело време провоцира, се обидов повеќе пати да му укажам ама нема ефект тој и понатаму повикува на нсилство, само игнорирај со такви не можеш да излезеш на крај.

  Цело време манипулираат додека не те спуштат во нивната природна средина (царството на редикулите) и тогаш те победуваат на кондиција!

  • БЛАГОДАРАМ ЗА СОВЕТОТ ..ОБИЧНО НЕ ОДГОВАРАМ НА ТАКВИ КОМЕНТАРИ ..МЕЃУТОА КОГА СЕ РАБОТИ ЗА ЧОВЕК КАКО ШТО Е ИГОР ДУРЛОВСКИ КОЈ СЕКОГАШ ВО СВОИТЕ КОМЕНТАРИ И НАСТАП Е УМЕРЕН И КУЛТУРНО СЕ ПРОИЗНЕСУВА И ЗА ОНИЕ КОИ НЕ ЗАСЛУЖУВААТ
   ТАКВА КОРЕЕКТНОСТ И УМЕРЕНОСТ ..НЕ МОЖЕВ А ДА НЕ ПРОКОМЕНТИРАМ

   • Дурловски не одговара за тоа што „умерено и културно“ се „произнесувал“ во „своите коментари“, туку што беше организатор и водач на една толпа луѓе кои насилно велгоа во Собранието, тепаа и се обидоа да убијат пратеници, што предизвика страв и несигурност кај граѓаните, а тоа според Кривичниот законик е терористичко дело.

 3. Вољата на еден избирач не е воља на избирачите, туку е воља на еден избирач. Затоа некоја си Весна не може да кажува која е вољата на избирачите, туку само која е нејзината воља и не може да кажува дали е исполнета вољата на избирачите, туку само дали нејзината воља е исполнета. Вољата на избирачите е преточена во 120 пратеници во Собранието. ВОЉАТА НА ПРАТЕНИЦИТЕ СЕ СМЕТА ЗА ВОЉА НА ИЗБИРАЧИТЕ затоа што пратениците СЕ ИЗБРАНИ ПО ВОЉАТА НА ИЗБИРАЧИТЕ. Вољата на мнозинството од тие пратеници (61) да изберат претседател на Собрание (Џафери) се смета за воља на избирачите Џафери да е преседател на Собрание. Вољата на мнозинството пратеници премиер да биде Заев, се смета за воља на избирачите Заев да биде премиер. Вољата на премиерот и Собранието да склучи договор со Бугарија и Грција се смета за воља на избирачите да склучат договор со Бугарија и Грција. Ако избирачите не се задоволни од Собранието, Владата и премиерот, НА СЛЕДНИТЕ ИЗБОРИ бираат други пратеници кои прават друго мнозинство и бираат друг претседател на Собрание, друга влада и друг премиер. Тоа ново Собрание и нова Влада склучуваат договори и носат закони што се ВОЉА на избирачите, додека на НОВИ избори не се изберат нови пратеници и т.н. ТОА ШТО МИСЛИ НЕКОЈА СИ ВЕСНА, дали е почитувана вољата на избирачите или не е почитувана НИКОГО НЕ ГО ИНТЕРЕСИРА. Весна својот ЕДЕН ЕДИНСТВЕН глас може да го даде кому сака НА ИЗБОРИ и така да ја изрази СВОЈАТА воља. И тоа е се` што таа може да направи.

Comments are closed.