Две нуклеарни сили пред нова војна (ВИДЕО)

Односите меѓу соседите Индија и Пакистан дополнително се влошија оваа недела откако Индија спроведе воздушни напади од воздушниот простор на соседната земја за да ја уништи терористичката инфраструктура во Кашмир, за која тврди дека е толерирана од Пакистан.

И Индија и Пакистан имаат територијални претензии врз муслиманскиот Кашмир, но контролираат само делови од провинцијата.

Двете нуклеарни сили водеа три војни од независноста од Велика Британија во 1947 година – и сите освен еден беа над Кашмир.

Воздушните напади се првите од војната меѓу двете земји во 1971 година.

Пакистанската армија објави дека нејзините воздухопловни соборија два индиски воени авиони во пакистанскиот воздушен простор, додавајќи дека еден индиски пилот е заробен.

Министерство за надворешни работи на Пакистан го критикуваше воздушниот напад како кршење на нејзиниот територијален интегритет и суверенитет.

Двете соседни земји поседуваат нуклеарно оружје.

Пакистан објави видео од заробениот индиски пилот.

SHARE