Двојазичност и во Белград: КК Будуќност напишано и на албански

Во што се претвори ривалството меѓу финалистите во кошаркарската АБА-лига, Црвена звезда и Будуќност, покажува и детал од соблекувалната на гостите од Подгорица во салата „Пионир“ во Белград.

Според фотографијата објавена на Твитер од кошаркарски новинар, името на Будуќност на вратата од соблекувалната, покрај на српски и на англиски јазик, е напишано и на албански, и тоа преведено?!

Црвена звезда во вечерашната мајсторка славеше со 97:54 и ја освои т.н. Јадранска лига со 3:2 во победи во финалната серија.

SHARE

2 Коментари

  1. Преспански уговор је нелегалан, и нелегитиман и следећа демократска Влада у Скопљу ће га раскинути. Тај тзв. “уговор” је пример флагрантног кршења међународног права. Нико ником у 21. веку не може да наметне национални идентитет или да га преобликује (посебно не одлуком УН, нити уговором). Прва демократски избрана Влада ће одмах раскинути Преспански идентитетски уговор који представља пример међународног уговора са нелегалним предметом уговарања. Овај уговор је без преседана у новијој политичкој историји.

Comments are closed.