Една година од изјавата на Пендаровски дека и тој би се иселил ако не беше претседател (ВИДЕО)

На денешен ден минатата година Стево Пендаровски се „прослави“ со изјавата дека и тој би се иселил од својата држава кога не би бил претседател, бидејќи „никој не е луд да го троши својот живот во земја во која со години треба да се преговара за поглавјата (за членство во ЕУ – н.з.), а просечната плата е 400 евра“.

Славната изјава на Пендаровски стана хит во регионот, а беше дадена на 4. Регионален форум за млади лидери во Нови Сад, во присуство на српскиот претседател Александар Вучиќ и на шефот на словенечката држава Борут Пахор.

SHARE