Формирана Украинска црква

Историски собор на православните свештеници во Киев ja создадoaе украинска црква, независна од Русија, изјави денеска украинскиот претседател, Петро Порошенко.

„Се случи“, изјави шефот на државата преверниците собрани пред црквата Света Софија Киевска, – едно од најпопуларните светилишта во украинската престолнина.

„Овој ден ќе остане во историјата како свет ден во кој беше формирана автокефалната православна црква на Украина. Денот кога конечно ја добивме нашата независност од Русија“, рече Порошенко цитиран од АФП.

З прв човек на  новоформираната Украинска православна црква  беше избран  39-годишниот митрополит Ефипан.

Соборот беше свикан откако Вселенскиот патријарх Вартоломеј  од Константинопол, духовниот лидер на сите православни христијани во светот, ја призна независноста на Украинската Црква од Москва.

Во знак на протест, Руската православна црква ги прекина врските со Константинопол, пишува БГНЕС.

SHARE

2 Коментари

 1. ДУРИ И ЦРКВИТЕ СЕ САМООПРЕДЕЛУВААТ, А ТАМО НЕМА ПРИНЦИПИ НА САМООПРЕДЕЛУВАЊЕ, САМООДРЕДУВАЊЕ, ПРВНАТА ЕДНАКВОСТ, НЕМЕШАЊЕ ВО ВНАТРЕШНИТЕ РАБОТИ, СУВЕРЕНА ЕДНАКВНОСТ, СУВЕРЕНА НЕЗАВИСНОСТ, НЕ ДЕГРАДИРАЊЕ НА ОСНОВНИТЕ ЕЛЕМЕНТИ ОД ПРАВНИОТ СУБЈЕКТИВИТЕТ, ИТН, ИТН…
  НО НАШАТА ВЛАДА КАКО ДА НЕ РАЗБИРА ЕЛЕМЕНТИТЕ НА МЕЂУНАРОДНОТО ПРАВО: ПРИНЦИПИ НА САМООПРЕДЕЛУВАЊЕ,
  САМООДРЕДУВАЊЕ,
  ПРВНАТА ЕДНАКВОСТ,
  НЕМЕШАЊЕ ВО ВНАТРЕШНИТЕ РАБОТИ,
  СУВЕРЕНА ЕДНАКВНОСТ,
  СУВЕРЕНА НЕЗАВИСНОСТ,
  НЕ ДЕГРАДИРАЊЕ НА ОСНОВНИТЕ ЕЛЕМЕНТИ ОД ПРАВНИОТ СУБЈЕКТИВИТЕТ,
  НЕ ДОПРЛИВОСТА НА ПРАВНИОТ ИДЕНТИТЕТ, И КОНЕЧНО
  СИТЕ ОВИЕ ПРАВА НЕ МОЖАТ ДА СЕ ДОВЕДАТ ВО ПРАШАЊЕ ПРЕКУ ОБВИНЕНИЕ НА ЦИПРАС ЗА “ФАЛСИФИКУВАЊЕ” ИЛИ “ПРИСВОЈУВАЊЕ” НА ИСТОРИЈАТА!!! А ИСТО ТАКА ВАКВИТЕ ОБВИНУВАЊА НЕ СЕ ВО МЕЃУНАРОДНОТО ПРАВО ОСНОВА ЗА ТНР. БЕЗБЕДНОСЕН ПРОБЛЕМ”.
  ГЕНЕРАЛНО, ВО ПРАВО ПЛАГИЈАТ ИЛИ “ФАЛСИФИКУВАЊЕ” ИЛИ “ПРИСВОЈУВАЊЕ” НЕМА БЕЗБЕДНОСНАТА ДИМЕНЗИЈА!
  ПОЗДРАВ ДО СМЕШНИТЕ ЛИКОВИ НА СДСМ….!

  • Сања, има овде на просторот за коментирање лик „еден” кој ќе Ти се јави и ќе те обвини дек си Игор Јанев, хахахаха.

Comments are closed.