Фракцијата на Кекеновски: Целта е дебакл на ВМРО-ДПМНЕ на изборите за претседател

Демократската фракција на ВМРО-ДПМНЕ зад која стои професорот Јове Кекеновски смета дека целта на сегашните процеси е катастрофален пораз на опозицијата на претседателските избори и прифаќање на Законот за јазици и Преспанскиот договор.

“Целта на удбашко криминалните структури со полни џепови, во спрега со Зоран Заев и дел од меѓународната заедница, е ВМРО- ДПМНЕ на претстојните претседателски избори да доживее дебакл, сѐ со цел да победи кандидатот на СДСМ кој потоа би ги потпишал и објавил во Службен весник усвоените амандани за промена на Уставот на РМ, ратификацијата на Преспанскиот договор како и Законот за јазиците”, се вели во реакцијата на фракцијата зад која стои Кекеновски.

SHARE

5 Коментари

  1. Со новото внесување во Преамбулата Охридскиот договор, по што ке следи од ДУИ, Алијанса и Беса уште едно дополнување, веќе се ФЕДЕРАЛИЗИРА Македонија и СЕ ГУБИ ТЕРИТОРИЈАТА! Преамбулата води кон целосно разградување на Република Македонија!
    Од името и идентитетот стигнавме до територијално разбивање на Македонија. Не само „ јазичка федерализација” туку ЦЕЛОСНА (НАРОДНА) ФЕДЕРАЛИЗЦИЈА со два конститутивна државотворна народа!
    Губење ТЕРИТОРИЈА!

  2. ГОСПОДА ФРАКЦИОНЕРИ! КОЈА Е ВАШАТА УЛОГА ВО ПОСЛЕДНИТЕ 3-4 ГОДИНИ? ЗОШТО СТЕ ТОЛКУ СУЕТНИ? ВАШИОТ ПРИДОНЕС МОЖЕТЕ ДА ГО ДАДЕТЕ ВНАТРЕ ВО ПАРТИЈАТА А НЕ ОДНАДВОР КАКО ОНИЕ МАЛИТЕ КУЧЕНЦА КОИ САМО ЏАВКААТ, НЕ ЛААТ, НЕ КАСААТ ТУКУ ТОА ГО ПРАВАТ ОД СТРАВ. ВО МИНАТИОТ ПЕРИОД ОД ДЕСЕТИНА И ПОВЕЌЕ ГОДИНИ ШТО НЕ ДОБИВТЕ ОД ТАА ПАРТИЈА А ОСОБЕНО ЈОВЕ И ФИЛИП? ПРОБАВТЕ И ПАК ДА ПРОБАТЕ ДА ФОРМИРАТЕ ПАРТИЈА ВО КОЈА ЌЕ ГИ СОБЕРЕТЕ ПОВЕЌЕТО ЧЛЕНОВИ ОД ТАА ПАРТИЈА КОИ ИМААТ ДОВЕРБА ВО ВАС И ОПС ЕВЕ НА ИЗБОРИ ДА ДОБИЕТЕ МНОЗИНСТВО ПРАТЕНИЦИ, ФОРМИРАЊЕ НА ВЛАДА И УПРАВУВАЊЕ СО ДРЖАВАТА. ФИЛИП ПРОБА, ДУРИ И МЕНЕ ИНДИРЕКТНО МЕ ПОВИКА ДА БИДАМ ЧЛЕН И ДА МЕ СТАВАТ ПРВ НА ЛИСТА СОВЕТНИЦИ ВО ОПШТИНАТА КАДЕ ЖИВЕАМ. ОДБИВ ПРЕКУ ТОА МЛАДО МОМЧЕ КОЕ МЕ КОНТАКТИРАШЕ И МУ ПОРАЧАВ ДА ЈА ПРОЧИТА МОЈАТА КНИГА ,,ВИСТИНА ЗА ВРЕМЕТО,, ИЗДАНИЕ 2006. /ЈА ИМА И ВО ГРАДСКАТА БИБЛИОТЕКА ВО СКОПЈЕ/, ПОСЛЕ ТОА ВЕЌЕ НЕ МИ СЕ ЈАВУВААА. ГОСПОДА ВИ ПОСАКУВАМ ПОДОБРО ЗДРАВЈЕ ВО НОВАТА ДРЖАВА БЕЗ МАКЕДОНЦИ, ЈАЗИК, ИСТОРИЈА, КУЛТУРА, АРХЕОЛОГИЈА И ДР.

  3. Јове сите знаеме што е целта на хунтата но кажи која е твојата цел

Comments are closed.