Италијанскиот весник „Газета дело спорт“ во денешниот број пишува за плановите на најдобриот македонски фудбалер и играч на Џенова, Горан Пандев.

„Би сакал да играм уште една сезона, тука или на друго место“, вели 35-годишниот напаѓач, кој веќе 17 години настапува во Италија. „Секој ден постојано сакам да победувам, без разлика дали на тренинг-натпревар или во првенствен меч со Јувентус, знаејќи колку се силни ‘бјанконерите’. Затоа што, ако не е така, ако ми пречи да седам на клупата на 35 години, подобро да престанам со фудбалот“.

Откако ја опиша својата фудбалска филозофија, струмичанецот ги дефинира целите до завршувањето на кариерата: прво, опстанок со Џенова, второ, да игра уште една сезона, „ако може во црвено-синиот дрес, ако не, на друго место, ќе видиме летоска“ и трето и последно – победа со Македонија против Косово и потоа прв настап на Европско првенство со репрезентацијата следната година.

„Таму“, пишува еден од најтиражните спортски весници во Европа, „почнува вториот професионален живот на Горан: да стане претседател на Фудбалска федерација на Македонија, на испразнетото место за кое во суштина тој е единствениот вистински кандидат. Потоа ќе чека дерби меѓу својата Академија Пандев, каде што игра неговиот брат, во Македонија (клубот што го основал за да отстрани стотици деца од улицата) и Џенова на Прандели, ако повторно излезе во Европа. Во тој случај, за него, кој се заколна на вечна љубов кон Џенова, ќе биде тешко да реши за кого ќе навива“.

SHARE