Германија ѝ помага на Италија – примени првите 6 пациенти со Ковид-19

Утринава на аеродромот во германскиот град Лајпциг, пристигнаа Првите шест пациенти од Италија кои ќе бидат згрижени и лекувани од страна на германски лекари пристигнаа утрово на аеродромот во Лајпциг.

Германија ѝ понуди помош на Италија, земја со најголем број на заразени и починати во Еу каде здравствениот систем буквално е пред колапс по неверојатното ширење на коронавирусот.

„Универзитетската болница во Лајпциг прими двајца од транспортираните пациенти, изјави портпаролот на болницата, двајцата се во сериозна состојба, а станува збор за 57-годишни мажи кои се донесени од Бергамо.

SHARE