Ѓоко Поповски доби 6,5 години затвор за „мерцедесот“

Поранешниот помошник министер во МВР, Ѓоко Поповски, беше осууден на 6.5 години затвор на денешното рошиште за случајот „Тенк“.

Поповски, покрај екс премиерот Груевски кој доби 2 години затвор, и екс министерката Гордана Јанкуловска, беа обвинети во случајот „тенк“ а на товар му се става дека ја реализирал набавката на наместен тендер.

На Гордана Јанкуловска ќе и се суди во одвоен процес поради ризична бременост, па и таа како ни Груевски, не беа присутни при изрекувањето на пресудата.

Поповски вчера беше осуден на затворска казна од 9 години за случајот „триста“ за набавка на озила за МВР.

SHARE