Главниот оперативец на Тачи се откажа од Пендаровски

Главниот партиски оперативец на партијата ДПА на Мендух Тачи повика да не се гласа за кандидатот на ДУИ и СДСМ иако неговата партија блиска на коалицијата на власт јавно најави поддршка за Пендаровски.

Кренар Османи кој освен што ги координира теренските изборни активности на ДПА е и лидер на навивачката група Балисти од Тетово.

Османи вели дека е најдобро Албанците да гласаат за Блерим Река и дека ќе работи во тој правец.

Изборниот оперативец на Тачи анализира дека Река може да влезе во вториот круг ако ги освои гласовите на сите Албанци.

Тој смета дека доколку Река го повтори успехот на Имер Селмани кој освои околу 50,000 македонски гласови Река може да дојде до бројка од околу 300,000 гласови што може да му помогне да го победи Пендаровски и да влезе во вториот круг заедно со Сиљановска Давкова која според анкетите ќе има најмалку 400,000 гласови по првиот круг.

SHARE

Оставете коментар