Нова ограда на границата меѓу Грција и Турција ќе биде поставена до април за да ги спречи мигрантите, соопшти кабинетот на премиерот Кирјакос Мицотакис, кој ги посети тие места во областа Еврос, на северо-истокот од Грција, пренесува Хина.

„Премиерот вети дека ќе го посети регионот повторно до април, кога треба да се заврши проектот“, велат од канцеларијата.

Владата вработува и дополнителни 400 граничари кои ќе бидат распоредени во областа на еврото и има намера да ја зајакне веќе постојната гранична ограда долга 10 километри

Укинувањето на бариерата долга 26 километри во Европа беше објавено по обидот на мигрантите да влезат во Грција по иницијатива на Турција во февруари и март.

За време на конфликтот, кој траеше неколку дена, мигрантите кои се обидоа да влезат во Грција фрлаа камења кон грчката специјална полиција, која одговори со солзавец.

Грција тврди дека турската полиција им помагала на мигрантите давајќи им клешти за сечење на оградата и испукајќи солзавец кон грчките граничари.

Анкара изјави дека неколку мигранти биле убиени и ранети со пукање од грчка територија, што грчките власти го негираа.

SHARE