Комесарот на ЕУ за прошируивање, изрази надеж дека неодамнешниот договор за името меѓу Грција и Северна Македонија би можел да има ‘домино ефект’на Балканскиот полуостров.

Коментарот Хан вакво мислење за таканаречениот Преспански договор, кој го отвори патот за поранешна југословенска република да влезе во ЕУ и НАТО, даде во интервју за Фајненшал тајмс во вторникот, пишува „Катимерини“.

„Ктимерини“ не објаснува каков ќе биде тој „домино ефект“, освен дека на Србија, Црна Гора, Косово, Албанија, Босна, како и Северна Македонија им беше предочено дека можат да се приклучат на Унијата доколку ги исполнат критериумите.

ИИнаку, во инервјуто, омесарот Хан изразил загриженост од влијанието на Кина во спроведувањето на инфраструктурни проекти на Балканот и потсети дека ЕУ е „поправеден партнер“.

SHARE

5 Коментари

  1. Поправеден партнер!!!?? Како не бе! За вас може руски гасоводи, а тука ако сака некој да донесе руски гасовод му измислувате СЈО.

    • Кој договор? Оној што според тебе не можеше ни да се постигне, па од кога се постигна, немаше да биде ратификуван, па …

  2. Neka uvidat Glupacite Makedonski deka zashto napravija Afera za Avtopatot Kicevo Ohrid demek ja zgreshile trasata jas non stop i togash deka toa e maslo na EU i eden od pricinite zashto Gruevski sakaa da go smenat vo najbrza postapka .No gruevski nikogo ne slushashe samo sakashe kaj Han i Mogerini da se ulizhuva ne skashe da sogleda deka EU ne dozvoluva da i pobegnat tolkavi milionski investicii vo Kina ili Rusija .

Comments are closed.