По состанокот со комесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, косовскиот премиер Рамуш Харадинај изјави дека царини од 100 насто за производи од Србија и од БиХ ќе бидат укината кога Србија ќе ја признае независноста на Косово.

Тој рече дека на европскиот комесар му ставил јасно стави до знаење дека Косово било принудено да воведе такса поради постојаните пречки што ги прави Србија.

Харадинај рече дека одлуката за воведување визи не била насочена против Србите или кон било која друга заедница во Косово.

SHARE

1 Коментар

Comments are closed.