Kристијан Бенито: Прават нација без херои, Грција и Бугарија ни ги присвојуваат сите јунаци (ВИДЕО)

Еден од највпечатливите говори вчера на протестот против менување на името што во организација на движењето “Бојкотирам се одржа пред македонското Собрание го одржа Kристијан Бенито.

„Сакаат да не направат нација без херои, сите македонски херои од антиката да ги препишат на Грција, сите македонски херои од седмиот век до 1945 година да ги препишат на Бугарите. Сакаат со сила да не нарпават вештачка нација, сакаат од библиска земја да не направат земја создадена во 2019 година“, на емотивен начин порача Бенито пред присутните премрзнати и наврнати демонстранти против политиките на власта.

Целото видео со обраќањето на Бенито во продолжение.

SHARE

1 Коментар

  1. Е како без херои?! Па она.говедото што ја малтретираше бабата на пазар нели е херој.

Comments are closed.