И Ахмети е за вонредни избори

epa01343256 A leader of the Democratic Union for Integration (DUI) ,Ali Ahmeti greets to his supporters during the protest against violence during electorial campaign in Tetovo on 13 May 2008. Ali Ahmeti, has escaped an attempt on his life while campaigning for the country's June general election, local media reported on Tuesday.Ahmeti, a leader of the Democratic Union for Integration (DUI), told police gunmen opened fire on his car in the western village of Rahovec on Monday but he escaped uninjured. EPA/GEORGI LICOVSKI

„Мислам дека најдоброто решение за нашата земја е да се оди на вонредни избори. Јас би сакаал да не се бара вина бидејќи е неприфатливо да се прифати неправедна вина. Вината не се наоѓа кај земјите аспиранти и најдоброто решение е да се направи нова понуда за граѓаните, вели Али Ахмети.

Лидерот на ДУИ смета дека актуелната власт вината за недобивањето датум е на друго место:

„ Имаше и канцелари од цела Европа кои истакнаа дека грешката е во нив затоа што како ние и Албанија ги исполнуваме сите барањата на ЕУ“, оцени Ахмети кој вчера присуствуваше на изборот на новото раководство на ДУИ во Желино.

SHARE