Поранешниот македонски премиер Владо Бучковски ја оценува промената на името на државата како „тежок компромис со висока цена“, но, според него, идните генерации ќе ги почувствуваат позитивните страни на договорот меѓу Зоран Заев и Алексис Ципрас.

„Македонија се надевам дека става крај на сите дилеми околу нејзината иднина. Јас сум оптимист. Мислам дека почнува нова ера за нашата држава Северна Македонија“, изјави Бучковски во интервју за Бугарска национална телевизија (БНТ).

Експремиерот се надева дека Грција ќе ја поддржи Македонија за време на преговорите за членство во Европска унија, а ги прокоментира и искрите со Бугарија на теми од историјата.

„Одвреме-навреме има црни кампањи, кои се рецидив од минатото. Македонија не може да има поголем сојузник од Бугарија“, изјави некогашниот министер за одбрана и бивш лидер на СДСМ.

Бучковски, кој денеска во Софија учествуваше на форумот на кој интелектуалци од двете земји разговараа за перспективата на односите на луѓето од двете страни на границата.

SHARE

6 Коментари

  1. Forum na intelektualci: I ovoj se pika megju niv i drdori za nekakvi pridobivki. A be, zabegani severgjani, ja izgubivme drzhavata, IMETO, istorijata, identitetot, dostoinstvoto…. a narodot “slavi li slavi”. Radost nevidena! Ploshtadite polni so narod koj ne mozhe da se sovzeme od euforijata za “severna”. Vakvite kako ovoj, uchesnik na forumot na intelektualci, beshe “nash” premier. Zhiv sram!
    MAKEDONIJA VECHNA! Nikogash severna.

  2. abe Bule,zosto ti ne go smena imeto, imase moznost! Ili sega ti treba nekoja “pridobivka”?
    za sekoj slucaj prijavise za besplatniot vazelin za da mozes polesno da se vovlekuvas …

  3. АЛО ГРАЃАНИ НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА, ЗАРЕМ ОД ОВОЈ ОЧЕКУВАТЕ НЕШТО ДОБРО ЗА МАКЕДОНИЈА И МАКЕДОНЦИТЕ. ТОЈ ПО ЦЕНА ДА БИДЕ ТЕПАН ВО СТРУГА 2004-ТА, ПОЧНА СО ТЕРИТОРИЈАЛНА ПОДЕЛБА, СЕГА ПОДРЖУВА СМЕНА НА ИМЕТО, ПРЕДАВАЊЕ НА ИСТОРИЈАТА НА ДРУГИ ДРЖАВИ, ВОВЕДУВАЊЕ НА ДРУГ ЈАЗИК ВО СОПСТВЕНА ДРЖАВА. СО ВАКВИ /НЕ/ЛУЃЕ ПАТОТ ЗА ФЕДЕРАЛИЗАЦИЈА НА ОВАА ТЕРИТОРИЈА Е ЦЕЛОСНО ОТВОРЕН. СО КЛИНИЧКИОТ ЦЕНТАР ВО СКОПЈЕ/Ѓ.ПЕТРОВ/ ЦЕЛОСНО ЌЕ ГИ ЗГРИЖАТ ЛУЃЕТО ОД ТАА ФЕДЕРАЛНА ЕДИНИЦА. САМО ДА СЕ ЗНАЕ ДЕКА ОВОЈ СЕ ОТКАЖА И ОД НЕГОВИОТ ДЕДО ПО МЕСТО НА ПОТЕКЛО С.СМИЛЕВО, ДАМЕ ГРУЕВ.

  4. Idnite generacii ke bidat rasprskani po svetot, a na segasnata generacija nema ni grobnoto mesto da im se znae!
    Toa napravivte vie Komunistički paraziti i predavnici.

Comments are closed.