Името ќе го дадеме преку телефон

Како што дознава expres.mk целата операција за промена на името на техничко меѓувладино ниво во моментов ја водат двајца премиерски советници.

Бојан Маричиќ, специјален советник на Заев и Емануел Калпадакис човек од доверба на Ципрас одговорен за македонското прашање во неговиот кабинет.

Тие двајца според грчки владини извори се во постојан телефонски контакт и ги договараат деталите за договор.

Целата операција на договарање треба да заврши со средба на Ципрас и Заев во Преспа во местото Пили на почеток на јуни каде што во 2010 година се сретнаа тогашните премиери Груевски и Папандреу.

Дел од грчките медиуми, ги објавија чекорите со кои треба да се дојде до финализирање на договорот за името.

Планот е откако ќе завршат преговорите на експертските тимови за техничките и правните прашања, да следува телефонски разговор на Заев и Ципрас, што според државната телевизија „ЕРТ“, би се остварил до четврток или петок.

Грчката телевизија „Скај“ објави дека прашањето со ерга омнес и понатаму е разликата во позициите на двете страни, но во грчката влада се уверени дека Заев ќе им јави дека Македонија прифаќа Ерга омнес и измена на Устав за Северна Македонија.

SHARE

Comments are closed.