Италија се извинува на Грција за Втората светска војна

epa06666351 Italian President Sergio Mattarella adresses the media at the end of the second round of formal political consultations following the general elections, in Rome, Italy, 13 April 2018. EPA/ALESSANDRO DI MEO

На парадата по повод одбележувањето на „Денот Охи“ во Солун денеска ќе присуствува и претседателот на Италија, Серџо Матарела.

Се очекува тој да се извини пред грчкиот претседател, Прокопис Павлопулос, за објавената војна од страна на Италија пред 78 години и за жртвите на грчкиот народ.

На 28 октомври 1940 година Атина одговара на ултиматумот на Мусолини за слободен влез на италијанските војници во Грција со краткиот одговор „ОХИ“ (Не), по што Грциа вклучи во Втората светска војна.

Грција е единствената земја во Европа која, како национален празник, Денот ОХИ, го слави почетокот, а не крајот на една војна.

SHARE